Brachytrachelopan

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu karikatürde adı geçen Brachytrachelopan, gerçek bir dinozor türüdür. Jurasik Dönem'de Arjantin'de yaşamış bu dinozorun sırtında karikatürde gösterilen gibi dikenler bulunmasa da, genel görünümü karikatürdeki gibidir. Sözcüğün kelime anlamı "kısa boyunlu Pan"dır. Pan, bölgede "Çobanların Tanrısı" olarak bilinmektedir. Kısa boyunlu denmesinin nedeni ise, bu türün, ait olduğu grup olan dikraeosoidlerden %40 daha kısa bir boyna sahip olmasıdır. Öyle ki bu, herhangi bir sauropodun sahip olduğu en kısa boyundur!

Teşekkür: Ayşegül Şenyiğit

Karikatür: Selçuk Erdem

Çizgili Tenrek

Su Üzerinde Koşan Basilisk Kertenkelesi

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder