Bozulmayan Bal!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bal, neredeyse asla bozulmaz. Teknik olarak 3000 yıl öncesinden kalma bir balı yiyebilirsiniz! 

Bunun sebebi öyle pek de "mistik" değildir. "Besin bozulması" dediğimiz şey, besinler içerisinde üreyen bakteri ve mantar gibi mikroorganizmaların ürettikleri toksik atıklardır. Bal, doğal yapısı sebebiyle aşırı düşük neme sahip bir besindir. Çok az sayıda mikroorganizma bu kadar düşük sulu bir ortamda hayatta kalabilir. Bu sebeple besinlerin bozulmasına neden olan kimyasallar üretilemez ve bal da bozulmaz.

Tarihte bildiğimiz en yaşlı bal, 5500 yıl öncesine aittir ve Gürcistan'da, Tiflis yakınlarında bulunmuştur.

Amber İçerisinde Korunarak Günümüze Ulaşan İlk Tüylü Dinozor!

Yokluğun ve Varlığın Kanıtı

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim