Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bal, neredeyse asla bozulmaz. Teknik olarak 3000 yıl öncesinden kalma bir balı yiyebilirsiniz! 

Bunun sebebi öyle pek de "mistik" değildir. "Besin bozulması" dediğimiz şey, besinler içerisinde üreyen bakteri ve mantar gibi mikroorganizmaların ürettikleri toksik atıklardır. Bal, doğal yapısı sebebiyle aşırı düşük neme sahip bir besindir. Çok az sayıda mikroorganizma bu kadar düşük sulu bir ortamda hayatta kalabilir. Bu sebeple besinlerin bozulmasına neden olan kimyasallar üretilemez ve bal da bozulmaz.

Tarihte bildiğimiz en yaşlı bal, 5500 yıl öncesine aittir ve Gürcistan'da, Tiflis yakınlarında bulunmuştur.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder