Bob Ross

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Belki şurada küçük bir Evrim Ağacı​, şurada birbirinden güzel okurlar vardır? Herkese resim sanatını sevdiren Bob Ross'un (Robert Norman Ross) anısına paylaşmak istedik... Bob Ross'un: 

Resim tekniğini kendisi icat etmemiş olup William Alexander isimli bir diğer TV ressamından alarak geliştirdiğini,

Kullandığı tekniğin ("alla prima") 16. yüzyıldan bu yana kullanıldığnı ve Rembrandt'tan Hals'a, Fragonard'dan Monet'ye kadar birçok ressam tarafından geliştirildiğini,

Yapılan araştırmalara göre PBS'teki şovunu izleyenlerin %90'ının bir kez bile Bob ile birlikte resim çizerek öğrettiklerini öğrenmeye çalışmadığını, 

Çizimlerinin önemli bir kısmını PBS için bağış toplamak için ücretsiz olarak hediye ettiğini,

Paleti tuttuğu sol elindeki parmaklarından birinin olmadığını (babasıyla bir proje üzerinde çalışırken testereyle koparmıştır),

ABD Hava Kuvvetleri'nde pilot olduğunu, 

Resimlerini evinin bodrumunda yaptığını, 

Kariyerini tamamen kendi başına inşa ettiğini,

ve bugüne kadar sayısız ressama ilham olduğunu

biliyor muydunuz? 

Huzur içinde uyusun.

Karikatür: Yiğit Özgür

İleriyi Görme Engelli Olmak Üzerine...

Stres Altındayken Neden Sağlıklı Düşünemeyiz?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim