Biyobozunur ve Tohum İçerikli Sigara

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sigaranın zararlarıyla ilgili şu yazımızı ve bu görselimizi yayınladığımızda sigara içen okurlarımızdan olumlu/olumsuz çeşitli tepkiler almıştık. Hiçbir okurumuzun sigara içmemesi gerektiği ve bunun hem kendileri, hem insanlık için faydalı olacağı fikrimizin halen sonuna kadar arkasındayız. Ne var ki bu defaki paylaşımımız, illa sigara içmek isteyen okurlarımıza yönelik...

"Greenbutts" adıyla üretilen bu sigara izmaritleri doğada, doğal yollarla 1 ay kadar kısa sürede çözünüyor ve böylece normalde 15 yıl civarında sürebilecek bir çevre kirliliğinin önüne geçilmiş oluyor (normal izmaritler doğada 15 yılda yok olmaktadır). Ancak bu zaten daha önce çeşitli sigara üreticilerinin attığı bir adımdı, bu açıdan pek bir yenilik yok. Henüz güvenilir kaynaklarca doğrulayamamış olsak da, bu yeni icatta ise izmaritlerin sadece biyoçözünür olması hedeflenmiyor, aynı zamanda içerisine yerleştirilecek olan tohumlar aracılığıyla da yeşil doğaya destek olunması hedeflenmektedir.

Elbette bu tanıtımı yaparak hiç kimseyi sigara içmeye teşvik etmek istemiyoruz; zira biliniz ki etrafı yeşillendirmenin sigara izmaritlerinden çok daha etkili, hızlı ve binlerce kat daha sağlıklı yolları var. Ancak eğer ki ileride bu icat tutar ve yaygınlaşırsa, umuyoruz ki en azından bu şekilde bir katkı sağlanabilecektir.

Bu arada belirtmeliyiz ki, yukarıdaki görseldeki ikinci kısımda görülen yeni filizler, Photoshop programıyla görüntüye sonradan eklenmiş, mantığı açıklamak adına reklam amaçlı tasarlanmıştır.

 

Kaynak: IFLS

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Şimşeklerin Bize Öğrettikleri

Carettalara Yol Gösteren İnsanlar!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder