Bir Roket, Dünya Yüzeyini Asla Terk Edemeyecek!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

The New York Times gazetesinin 1920'de yayınladığı bir yazıda, roketlerin babası Goddard için şunları demekteydi:

"Goddard, etki-tepki ilişkisinden bile bihaberdir. Roketlerin vakumda ilerleyebilmesi için, üzerine etki edebilecekleri bir maddeye ihtiyacı vardır. Bu durumda Goddard, liselerde bile öğretilen basit bir bilginin farkında değildir."

Bilim hakkında konuşmadan önce düşünmek gerektiğinin en hoş örneklerinden biri bu olsa gerek. evrimagaci.org/makale/27">Burada, benzer örneklerini vermiştik.

Gazete, 17 Temmuz 1969'da, insanlık ilk defa Ay'a ayak bastıktan sonra, 1920 yılındaki bu yazıya dair bir düzeltme yayınlamak durumunda kalmıştır:

"Sonradan yapılan incelemeler ve deneyler göstermiştir ki, Isaac Newton'un 17. yüzyıldaki öngörüleri doğrudur ve artık kesin olarak eminiz ki bir roket hem atmosferde, hem de vakumlu ortamda işleyebilir. The Times, hatasından ötürü pişmandır."

 

Kaynak: Motherboard

Nötron, Proton, Elektron: Doktora Öğrencilerinin Keşifleri

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nin Yavru Şempanzesi

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim