Bir Maymun Düşünür, Diğer Maymun Yapar!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada sağlıklı bir maymunun beyin sinyalleri aynı türün felçli bir bireyine (deneyde kullanılan ismi ile ‘avatar’a) aktarıldı ve bunun sonucunda da sağlıklı maymun, felçli maymunu hareket ettirmeyi başardı. Bu başarı, omurga sakatlığı sonucunda kol ve bacak gibi uzuvlarını kontrol edemeyen insanların, eskisi gibi aktif bir şekilde bu uzuvlarını kullanmaları için önemli bir adım niteliği taşıyor.

Beyin ve yapay uzuvları bağlamak amacıyla yapılan çalışmalarda hızlı gelişmeler olurken, felçli insanların merkezi sinir sistemlerini düzgünce kullanarak kendi uzuvlarını kullanıp kullanmayacakları merak konusu olmaktaydı. 

Cornell Üniversitesi’nden elektrik-elektronik mühendisi Dr. Maryam Shanechi bu konu hakkında şunları söyledi:

“Buradaki problem sadece kaydedilmiş aktivitenin harekete yeniden dönüştürülmesi değil, aynı zamanda omurgayı harekete dönüştürülen aktiviteye göre doğru bir şekilde uyararak felçli uzvu hareket ettirmek.”

Shanechi, 100 nöronu gösterme kapasitesindeki beyin çipini sağlıklı bir maymuna yerleştirildiğini ve -deneği kalıcı olarak felç bırakmamak için- bayıltılmış olan avatarın omurgasına da 36 tane elektrot bağlandığını Nature Communications'ta duyurdu. 

Çip takılan maymun joystick kullanarak ekrandaki hedefi takip etmek için eğitildi ve joystick baygın maymuna verildiğinde diğer maymun aynı görsel tepkileri verdi. Yöneten maymun (çip takılı olan) neredeyse mükemmel bir başarı ile avatar maymunun tuttuğu joysticki kullanmayı başardı. Shanechi ve takım arkadaşları ana amaçları olan kontrol edilen objeyi hareket ettirmeye, araştırmadaki diğer takımlar ise uzuvların hareketlerine odaklandılar.

Harvard Tıp Fakültesi’nden ve araştırmanın yardımcı yazarı Doç. Dr. Ziv Williams şunları söyledi:

"Detaylı kinematiklerle uğraşmaktansa hedefin hareketlerinin sonuçlarına odaklanarak omurga uyarısıyla ilgili parametreleri çözmek için gereken karmaşıklığı düşürmeyi başardık. Bu da 2 boyutlu hareketi ortaya çıkarmamızı sağladı."

Sinyallerin diğer alternatif yollarla aktarılmayacağı ise başka hayvanlar kullanılarak kanıtlandı. 

Sonuçta gözlemlenen hareketler günlük hayatta kullanılan karışık hareketler değil de iki boyutlu olarak gözlemlenen daha basit hareketler oldu. Bu çalışmayı sürdüren bilim insanları ise felçli bir insana tekrar hareket kabiliyeti kazandırmanın uzun bir süreç olacağını düşünüyor. Fakat, bu teknoloji geliştirildiği zaman bile uzun süren iyileşme süreçlerinden sonra kaslar çoğu zaman köreliyor ve sertleşiyor, bu da kasların beyinden gelen sinyallere düzensiz cevaplar vermesine neden oluyor.


Görsel: J. M. Garg

Kaynak: Bu yazı Sanem Sarıyar tarafından IFLS sitesinden çevrilmiştir.

Uzayda 1 Metreküp Hacme Düşen Atom Sayısı...

İklim Değişimi Yavaşladı Mı? Rüzgar Tersine Dönene Kadar Bekleyin...

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim