Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Arjantin'in Chubut şehrindeki bir çiftçi 3 sene kadar önce muazzam bir keşfe imza attı. Tarlada çalışırken bazı dinozor fosili kalıntılarına rastladı. Yakınlarda bulunan Edigio Feruglio Paleontoloji Müzesi'nden paleontologlar bölgeyi kazmaya başladılar ve inanılmaz bir şekilde 150 adet çok iyi korunmuş kemik çıkardılar. Bu 150 kemik, gezegen üzerinde yaşamış en büyük dinozorlardan bir gruba ait 7 bireyin kemikleri olduığu tespit edildi.

Kalıntılar, yeni tanımlanmış bir titanozor grubuna ait. Bunlar, devasa otçul sauropodlar. Günümüzden 95 milyon yıl kadar önce Geç Mezozoik Dönem'de yaşadılar. Bu canavarın resmi ismi makale yayınlanana kadar belirlenmeyecek; ancak araştırmacılar muhtemelen bulunduğu bölgeye, keşfeden çiftçiye ve devasa boyutlarına işaret edecek bir isim seçeceklerini söylüyorlar.

Baş döndürücü bir şekilde 40 metrelik baş-kuyruk uzunluğuna, 20 metrelik bir kuyruğa sahip olan canlının yaklaşık 77 ton ağırlıkta olduğu hesaplanıyor. Bu da, dinozor denince akla gelen ilk türlerden olan Tyrannosaurus rex türünün 11 katından daha ağır bir türden söz ediyoruz demektir. Araştırmacılar türü şu andaki en büyük dinozor türü olan Argentinosaurus cinsiyle kıyaslıyorlar. Keşfedilen Argentinosaurus bireylerinin 70 ton civarında olduğu biliniyor, dolayısıyla bu keşif, gezegendeki bilinen en büyük dinozoru ilan etmiş olabilir.

Bir dinozorun tam boyutlarını kestirmek her zaman bir tartışma konusu olmuştur; çünkü nadiren tam fosillere sahip olabiliriz. Dolayısıyla eksik kemiklerin boyut ve ölçüleriyle ilgili varsayımlarda bulunulması gerekir. Ancak bu yeni türle ilgili henüz kazı alanında keşfedilmemiş birçok ipucu yatıyor olabilir. Araştırma ekibinin başında bulunan José Luis Carballido şöyle söylüyor:

"Bu olağanüstü kazı alanında halen çalışıyoruz. Tahminlerimize göre henüz kazının 5'te 1'i tamamlandı. Dolayısıyla bölgeden daha birçok fosilin çıkarılabileceğini düşünüyoruz."

Araştırmacılar aynı bölgeden aynı zamanda etçil bir dinozora ait 60 diş fosili de çıkardı. Bu etçillerin ölü titanozorların leşleriyle beslendiği düşünülüyor. Carballido, bu tür bir beslenmenin bir götürüsü olduğunu söylüyor: titanozorların derileri çok kalın ve bu nedenle etçillerin dişleri kırılıyor. Bu fosiller de, bu şekilde kırılmış dişlere ait. Ancak bu etçillerin dişlerinin sürekli yenilendiğini düşünüyorlar.

Bölgeden çıkarılan diğer fosiller de, bu canlıların nasıl bir ortamda yaşadıklarını gösteriyor. Fosiller, oldukça yeşil bir bitki örtüsüne işaret ediyor. Titanozorlar muhtemelen bir su kaynağının yanında toplanıyorlardı ve burada besleniyorlardı. Hatta çamur içerisine batarak hareketleri kısıtlanıp bu sebeple ölüyor bile olabilirler. Araştırmacılar, kazı boyunca tarlaları kullanılan çiftçi ailesinin de müthiş bir anlayış ve misafirperverlik gösterdiklerini belirtmeden geçemiyorlar.

Kaynak: IFLS

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/06/2019 14:04:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2348

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder