Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

4 Temmuz

1054 – Çin'deki ve diğer bazı ülkelerdeki astronomlar 23 gün boyunca gündüzleri, 2 yıl boyunca geceleri gökte görünür olan, bir yıldızın patlaması sonucu oluşan bir süpernova patlamasını gözlemlediler. İlk defa 4 Temmuz'da görünür olan bu patlamayı Avrupalılar fark etmemiştir. Tahminlere göre Boğa takımyıldızı içerisindeki Yengeç Nebulası, bu süpernova patlamasının bir kalıntısıdır.

1687 – İlk tayfun deneyimi gemici William Dampier tarafından Çin sahilinde yaşandı. Bu döner tropikal kasırgayı gördüğü zaman “tuffoon” adını vermişti. 

1790 – Gallerli coğrafyacı ve Hindistan’da genel araştırmacılık yapan, Everest Dağı'na ismi verilen George Everest doğdu.

1863 – Alman arkeolojist ve tarihçi, Boğazkale/Çorum’da bulunan Hattuşaş'ı açığa çıkaran Hugo Winckler doğdu.

1868 – ABD'li gökbilimci Henrietta Swan Leavitt doğdu. Leavitt galaksiler arasındaki mesafelerin ölçülmesinin yolunu açan buluşunu gerçekleştirdiğinde, Harvard Koleji Gözlemevi'nde, fotoğrafları inceleyerek yıldızların kadrini hesaplıyordu. Parlakları düzenli aralıklarla değişen Cepheid yıldızlar üstünde çalışırken, bir yıldızın parlak evreden sönük evreye geçme süresiyle yıldızın parlaklığı arasındaki ilişkiyi keşfetti. 1913'te, Ejnar Hertzsprung, Leavitt'in bu bağıntısına dayanarak, bazı Cepheid yıldızların uzaklığını tam olarak hesaplamayı başardı. Edwin Hubble da, evrenin Samanyolu'ndan ibaret olmadığını gösteren hesaplamalarını bu formüle borçluydu.

1882 – Manyeto optik spektroskopi’yi geliştiren Amerikan fizikçi Fred Alisson doğdu. 

1903 – ABD başkanı Theodore Roosevelt ilk kez, Pasifik Okyanus'u boyunca, yapılan kablo sayesinde, okyanusun öbür tarafına resmi mesaj gönderdi. 

1934 - Polonya asıllı kimyager ve fizikçi Madam Curie (görselde) hayatını kaybetti. Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla iki farklı alanda Nobel Ödülü kazandı. Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Toryumun radyoaktif özelliğini buldu ve radyum elementini ayrıştırdı. 1903 Nobel Fizik ödülü, 1911 Nobel Kimya ödülü sahibi ve radyoloji biliminin kurucusudur. Çalışmalarıyla bir çığır açan Curie, Nobel Ödülü'nü alan ilk kadın, bu ödülü iki kere alan ilk biliminsanı olmuştur. 1934 yılında Fransa'nın Savoy kentinde kan kanserinden öldü. Hastalığı, aşırı dozda radyasyona maruz kalmasına bağlandı. Bu yüzden ona "bilim için ölen kadın." denildi. Radyokaktivite çalışmalarından dolayı, radyokativite birimine "curie" denilmektedir. Curie'nin not defterleri o kadar radyasyona maruz kalmıştır ki, kurşun kaplı bölmelerde tutulup radyoaktif koruma altında incelenebilmektedir.

1990 - Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusu olan ÇMB doğdu. Ekip olarak doğum gününü kutlarız.

1997 - ABD'ye ait Mars Pathfinder isimli uzay aracı Mars'ın atmosferine ulaştı. 4 Aralık 1996'ta fırlatılan Pathfinder'ın Mars'a ulaşması tam 7 ay aldı. Görevi ise Mars atmosferi ile jeolojisini araştırmaktı.

1998 - Japonya Nozomi, yani "umut" adını verdikleri uzay aracını Mars'a göndererek, Rusya ve ABD'den sonra Mars'a ulaşabilen 3. ülke olmayı başardı. Araç Ay etrafında Eylül ve Aralık'ta 2 tur atarak hareket yönünü ayarladı ve Mars'ın yörüngesine Mart 1999 ayında girmeyi hedefledi. Ancak bu deneme başarısız oldu ve proje, araç uzaydayken yeniden tasarlandı. Böylece Umut, 2003 yılında Mars'a ulaşmayı başardı. Araç, Mars'ın üst atmosferi ile güneş rüzgarları arasındaki ilişkiyi incelemek için gönderilmişti.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/07/2019 13:54:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1297

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder