Bilimde Bugün: 28 Haziran

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

28 Haziran

1824 – Fransız hekim ve antropolog Paul Broca (görselde) doğdu. Konuşmanın motor yönü, yani konuşmanın anlamlı seslere dönüştürülmesi işlevinin, beyinde sol frontal lobun arka alt bölümünde gerçekleştiğini ortaya koydu. Bu bölgeye daha sonra Broca alanı adı verilmiştir. Böylece beyin kabuğunun belirli bölgelerinde belirli fonksiyonların yerleştiği fikri ağırlık kazanmış oldu.

1922 – Babundan alınan karaciğer insana nakledildi. Doktor John Fung ve ekibinin bu nakli bir ilkti. Hasta tarihi nakilden 71 gün sonra beyin kanaması sonucu ölesine rağmen, hayvanlardan alınan organlarla yapılan nakillerde büyük ölçüde gelişme görülmüştür.  

1927 - Amerikalı kimya profesörü Frank Sherwood Rowland doğdu. 1995'te kimya dalında Nobel Ödülüne layık görülmüştü. Atmosfer kimyası ve kimyasal kinetik araştırmaları yapmıştır.

1943 – Alman fizikçi Klaus von Klitzing doğdu. Integer Quantum Hall Effect adlı çalışması ile 1985 yılında Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülmüştü. Çalışmalarına Braunschweig de başladı. Würzburg Üniversitesi’nde 10 yılını geçirdikten sonra Clarendon Laboratuvarı, Oxford ve Yüksek Manyetik Alan Laboratuvarı ve Grenoble'da bilimsel araştırmalarını sürdürdü. 1980 yılında Münih'de profesör oldu. 1985 yılından beri de Stuttgart'daki Max Planck Katı Hal Araştırma Enstitüsü’nde yönetici olarak bulunmaktadır.

1956 – İlk atomik reaktör, araştırma yapılmak üzere, Chicago’da inşa edildi. 

1961 – Amerika Tıp Birliği tarafından Sabina Çocuk Felci Aşısı desteklenmeye başlandı. 1963 yıllarında ise kullanılmaya başlandı. Salk Aşısının aksine, Sabina Çocuk Felci Aşısı oral yolla alınıyor. Çocuklarımızı çocuk felcinden korumak için çocuk 6 aylık olmadan önce aşı yapılmalıdır. Sonrasında ilk aşıdan 2 ay sonra, ardından ikinci aşıdan 6 ay sonra tekrar Sabina veya Salk aşısı yapılmalıdır. 5 ve 15 yaşlarında ise aşılar tekrarlanmalıdır.

Sadece Bir Kan Damlası Kullanılarak Fare Kopyalandı!

Oryantal Cüce Yalıçapkını

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder