Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

14 Ağustos 1886 – Arthur Dempster doğdu. Amerikan bir fizikçi olan ve U235 uranyum izotopunu buluşuyla tanınan Dempster, 1918 yılında, fizikçilerin, elementlerin kütlece bileşiklerini ve elementlerin izotoplarını belirlemesine yardımcı olacak olan modern kütle spektormetresini geliştirdi. 

14 Ağustos 1894 – Kablosuz (wireless) kullanılan ilk iletişim. Oxford’da İngiliz Derneği toplantısı sırasında Oliver Lodge tarafından, bilgi, mors alfabesi kullanılarak, 150 metre ötedeki kişiye gönderilmişti.

14 Ağustos 1933 – Richard Ernst doğdu. Amerikalı kimyager ve fizikçi olan Ernst, yüksek çözünürlüklü nükleer manyetik rezonans spektroskopsinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarından ötürü 1991 yılında Nobel ödülüne layık görülmüştür.

14 Ağustos 1994 – Uranüsün halkaları keşfedildi. 1994 yılında Hubble uzay teleskopuyla Uranüs, halkaları ve birçok uydusuyla fotoğraflandı. Hubble, daha önce sadece Voyager 2 isimli uzay aracı sayesinde Uranüsü görüntüleyen astronomlara bir inceleme imkanı sunuyor. 

15 Ağustos 2006 – Voyager 1 uzat aracı, dünyadan en uzakta olan insan yapımı araç oldu. 5 Eylül 1977 yılında NASA tarafından uzaya fırlatılan uzay aracı, 2006 yılının Ağustos ayında Güneşten tam 15 milyar kilometre uzaklığa erişerek insan eliyle yapılmış dünyadan en uzak olan araç unvanını kazandı. Bukadar uzaklıktan Güneş sadece bir ışık noktası olarak görülüyor. Tahmin edilebileceği gibi bu yüzden Güneş enerjisini de kullanması imkansız. Biliminsanları bunu da düşünmüş ve bu uzay aracını üç radyo izotop termoelektrik jeneratörler ile güçlendirilmiş. Bu aracın 2020’ye kadar uzayda kalacak gücü var. Voyager 1’in uzaya gönderilmesinin asıl amacı ise Satürn ve Jupiter gezegenlerinin halkalarını incelemekti.    

15 Ağustos 1914 – Panama Kanalı açıldı. Panama Kanalı Panama topraklarında yer alır ve Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus'unu birbirine bağlayan suyoludur.  77 kilometre uzunluğundaki kanalın yapımı sırasında, sıtma ve sarı humma gibi hastalıklardan büyük toprak kaymalarına kadar her türlü güçlükle karşılaşılmış ve yaklaşık 27.500 kanal çalışanı bu süreçte can vermiştir. Bu kanal Güney Amerika ve Kuzey Amerika'yı birbirinden ayırır. 

15 Ağustos 1892 – Louis de Broglie doğdu. Fransız bir Fizikçi olan de Broglie, elektronların hem dalga hem de parçacık özelliğini gösterdiği konusuna adım atan ilk biliminsanlarındandır. Daha sonralarda Kuantum Fiziği’ne de çok büyük katlılarda bulunmuştur, elektronların dalga doğasını keşfettiği için 1929'da Fizik Nobel Ödülünü almıştır. Momentumu P olan bir hareketliye eşlik eden dalganın dalga boyunu bulduğu için bu dalga boyuna de Broglie Dalga Boyu denir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder