Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

14 ŞUBAT

1819: Daktilonun mucidi Christopher Latham Sholes doğdu. Sholes, ilk olarak bir "sayı sayma makinası" üretmişti. Ancak arkadaşının tavsiyesi üzerine bunu "yazı yazan bir makinaya" dönüştürdü. Böylece daktilo doğmuş oldu.

1876: Rus coğrafyacısı ve zoologu olan Lev Simonovich Berg doğdu. Berg, Rusya'da yürüttüğü tatlı su biyolojisi çalışmaları sayesinde tatlı suların fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri konusunda pekçok konuyu aydınlattı. Ayrıca antik tatlı sularda yaşayan canlılar üzerinde yaptığı çalışmalarla hem paleontoloji, hem ihtiyoloji sahasında önemli ilerlemeler kaydedilmesini sağladı.

1876: Alexander Graham Bell ve Elisha Gray, eş zamanlı olarak telefonun patenti için başvuruda bulundular. ABD Patent Ofisi, Bell'in başvurusunu kabul etti.

1898: Evren'in büyük bir kısmını doldurduğu düşünülen "karanlık enerji" kavramına dair ilk fikirleri ileri süren İsviçreli-Amerikalı astronom ve fizikçi Fritz Zwicky doğdu. Ayrıca süpernovalar üzerine araştırmalar yürüttü.

1911: Yapay organlar alanındaki araştırmaların öncülerinden olan Hollandalı-Amerikalı hekim ve biyomedikal mühendisi   Willem J. Kolff doğdu. Kolff, 1943 yılında yapay böbrek makinasını icat etti. Sonrasında ABD'ye göç etti ve 1955 yılında kurulan Amerika Yapay İç Organlar Derneği'nin ilk başkanı seçildi. İlk %100 yapay kalbi üreterek 12 Aralık 1957'de test etti ve bir köpeğin kalbinin yerine yerleştirdi. 20.7 kilogramlık köpek 90 dakika boyunca canlı kalabildi. Böylece ilk defa bir canlı tamamen yapay bir kalple kısa bir süre de olsa yaşatılabilmiş oldu. 2 Aralık 1982'de aynı şey, bu kez bir insana yapıldı. Barney Clark isimli hasta, normalde ölecekken bu kalp sayesinde 112 gün fazladan yaşayabildi.

1917: Jerome Karle ile ortak yürüttükleri çalışmalar sonucunda kimyasalların kristal yapısının doğrudan anlaşılabilmesi için geliştirdikleri yöntemlerle 1985 yılında Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülen Amerikan matematikçisi ve kristalografı Herbert A. Hauptman doğdu. Ekip arkadaşıyla birlikte Hauptman, X-Işını aracılığıyla kristal yapılı kimyasal kompleksinin kristalize yapısının matematiksel modelini geliştirdiler. Bu sayede, kimyasalların birbirleri arasındaki "sinyal-reseptör" ilişkisi çok daha iyi anlaşılabildi ve kimyasal tepkimelerin nasıl gerçekleştiği aydınlatılabildi.

1933: 1900 senesinde  Erich Tschermak von Seysenegg ve Hugo de Vries ile eş zamanlı ama tamamen bağımsız olarak Gregor Mendel'in genetik yasalarını yeniden keşfeden Carl Erich Correns öldü. Correns, önemli bir genetikçi ve botanikçiydi. Mendel'in unutulmuş yasalarını gün yüzüne çıkararak, tüm Dünya'yı değiştirecek keşifleri insanlığa sunmuş oldu.

evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/82414190_carlcorrensjpg.jpg" />

1950: Amerikan elektrik mühendisi Karl Jansky öldü. Jansky, Evren'in içini dolduran kozmik radyo yayılımlarını keşfetmişti. Bu keşfini, Bell Laboratuvarları'nda çalışırken kıtalar arası telefon görüşmelerinin kalitesini düşüren gürültüyü takip ederken yaptı. Yaptığı incelemede, telefonları bozan sinyallerin her 23 saat 56 dakikada bir gökyüzünün spesifik bir noktasından geldiğini fark etti. Sadece 26 yaşındayken, gökyüzündeki yıldızların sadece ışık değil, radyo dalgaları da yayabileceğini göstererek tarihe geçti.

1954: Kuantum grupları ve numara teorisi alanında yaptığı çalışmalarla prestijli Fields Ödülü'ne sadece 36 yaşındayken layık görülen Sovyet matematikçisi Vladimir Gershonovich Drinfeld doğdu.

1975: Darwin'in buldogu olarak da bilinen büyük biyolog Thomas Huxley'in torunu, büyük İngiliz yazar Aldous Huxley'in kardeşi olan Julian Sorell Huxley öldü. Huxley, İngiliz biyolog ve yazardı (adeta dedesi ve kardeşi arasında bir geçiş türüydü). Embriyoloji, sistematik ve davranış bilimi üzerine çalışmalarıyla bilime yön verdi. Farklı vücut organlarının neden ve nasıl farklı hızlarla büyüdüğünü inceledi. Ne yazık ki, dönemin yaygın "bilimin siyasallaştırılması" hareketine kapılarak, "safkan ve üstün insan ırkları" yaratılması gerektiğini savunan öjenik görüşler besledi.

1990: Voyager 1 uydusu ilk defa Güneş Sistemi'ni gösteren fotoğrafları Dünya'ya gönderdi. Sinyallerin Dünya'ya ulaşması 5 saat 26 dakika sürdü. Bu sürede sinyaller, 6 milyar kilometre yol aldılar. Fotoğraflarda Güneş ile birlikte sistemin 6 gezegeni görülebiliyordu.

2003: İnsanlığın yarattığı ilk kopya koyun olan meşhur Dolly, 6.5 yaşındayken uzmanlar tarafından uyutularak öldürüldü. Bunun sebebi, aşırı hızlı ilerleyen bir akciğer hastalığıydı. Dolly, 5 Temmuz 1996 yılında İskoçya'da doğmuştu. 1997'de ise yetişkin hücresi alınarak kopyalanmıştı, böylece tarihe geçmişti. Normalde 11-12 yıl yaşaması beklenen Finn Dorset koyunlarından olan Dolly'nin sadece bu kadar yaşaması, klonlamanın akıllı bir iş olup olmadığı konusunda kuşkular doğurmuştu.

 

Kaynak: Today In Science

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder