Bilim ve Güvenirliliği

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

2010 yılında Lazer İnterferometre Kütleçekim Dalgaları Gözlemevi araştırmacıları, Einstein'ın Görelilik Teorisi'nin en önemli kanıtlarından biri olan "kütleçekim dalgaları"nın ilk doğrudan izine ulaşmayı başardı. Bulguların güvenilirliğinden emin olmak için yapılan ve binlerce saat süren doğrulama işlemleri sonucunda, elde edilen sinyalin araştırmacıların iş arkadaşları tarafından sisteme enjekte edilen bir şaka olduğu tespit edildi. "Kör enjeksiyon" adı verilen bu şaka, gözlemevi yönetimi tarafından onaylanarak yapıldı ve araştırmacıların yöntemlerinin güvenilirliğini, onların haberi olmaksızın test etmek için kullanıldı. İşte bilim, böyle çalışır.

 

Kaynak: Discover Magazine

Dünya'yı Eski Haline Getirmek...

HeLa Hücreleri

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim