Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu muhteşem görselde insanın kültürel tarihi içerisindeki önemli parçalardan birisi olan bilim-kurgunun evrimsel geçmişi inceleniyor. Bilim-kurgunun başlangıcında "korku ve merak" yer alıyor. Burada iki büyük dal olarak "animizm" ve "efsaneler" dallanıyor. Sonrasında ise devasa evrim ağacı dallanıp budaklanarak çeşitleniyor ve günümüze kadar ulaşıyor. Fotoğrafıın üzerine tıklayarak büyük boyda açabilir ve inceleyebilirsiniz. Ne yazık ki görsel İngilizce; ancak bilim kurguyu keşfetmek isteyenler için anahtar sözcükleri içerdiği için dili bilmeden de incelemenizde zorluk olmayacaktır diye düşünüyoruz.

Hazırlanan bu soy ağacında göze çarpan ilk şey, ilk "bilim kurgu eseri" olarak "Gılgamış Destanı" ve "Arap Geceleri" olarak da bilinen "1001 Gece Masalları"nın yer alıyor olması. Sonrasında birçok ilginç mitolojik masaldan ve kurgudan geçtikten sonra, bilimin doğuşuyla birlikte gerçek bilim kurgu doğuyor ve dallanmaya başlıyor.

İyi incelemeler.

 

Teşekkür: Hande Taşkın (Kurgu-Bilim)

Kaynak: Absurd Intellectual

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder