''Big Bang Theory'' Dizisi, Düşük Gelirli Öğrenciler İçin Burs Sağlama Kararı Aldı!
''Big Bang Theory'' Dizisi, Düşük Gelirli Öğrenciler İçin Burs Sağlama Kararı Aldı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Amerikan, dolayısıyla Dünya televizyon tarihinden çok fazla dizi ve film gelip geçmiştir; ancak pek azı sadece içeriğiyle bilimi teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda gerçek hayatta öğrencilere ve bilim tutkunlarına katkı sağlar. İşte Türkçeye "Büyük Patlama Teorisi" olarak çevirebileceğimiz "Big Bang Theory", bunu yapan ilk büyük Amerikan dizisi... Ödüllü dizinin yapımcısı Chuck Lorre, bu haftadan itibaren ailesinin adına kurduğu vakıf aracılığıyla "Big Bang Theory Bilim Bursu" adı altında Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'nde (UCLA) bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında çalışan öğrencilere toplamda 4 milyon dolara varan miktarda burs verme kararı aldı. Bu 4 milyon dolar, düşük gelirli 20 öğrenciye doğrudan verilecek ve her sene 5 yeni öğrenci daha bursiyerler arasına kabul edilecek. Lorre şöyle söylüyor:

"Big Bang Theory dizisi hepimiz için bir lütuf. Çünkü bu dizi sadece bilim cemiyeti içerisinde yer almakla kalmıyor, aynı zamanda bu cemiyet tarafından doğrudan destekleniyor da... Bu da, bizler için bir şeyleri geri vermek için fırsat sunuyor. Bu mentaliteyle, Big Bang ailesi çok anlamlı bir katkı yapma kararı aldı. Hep birlikte el ele vererek, geleceğin bilim insanlarını, akademisyenlerini ve liderlerini yetiştirmeye katkı sağlayacağız!"

Oluşturulacak vakıf fonuna katkı sağlayanlar arasında tüm ana oyuncu kadrosunu oluşturan Jim Parsons (Sheldon), Johnny Galecki (Leonard), Kaley Cuoco-Sweeting (Penny), Simon Helberg (Howard), Kunal Nayyar (Raj), Mayim Bialik (Amy) ve Melissa Rauch (Bernadette) ile birlikte baş yapımcılar Chuck Lorre, Bill Prady ve Steven Molaro yer alıyor. Bu kişiler haricinde set çalışanlarından ve Büyük Patlama Teorisi isimli diziye katkı sağlayan, eğlence dünyasından cömert çok sayıda insan, öğrencilere verilecek fonun oluşmasına katkı sağlayacak.

Daha önce evrimagaci.org/fotograf/57/5409">buradaki yazımızda da sözünü ettiğimiz gibi, zaten dizinin bilimsel danışmanları olan Mayim Bialik UCLA nörobilim doktorasına, Prof. Dr. David Saltzberg ise UCLA astronomi ve fizik akademisyenliğine sahip isimler.

Ülkemizdeki dizilerin ve oyuncuların elde ettiği akıl almaz miktardaki paralar düşünüldüğünde ve bunun üzerine, bu paraların aktığı kaynaklar üzerinde durulduğunda, bazı konularda kat etmemiz gereken yol birazcık daha iyi anlaşılıyor. Umuyoruz ki ilerleyen dönemde ülkemizde bilime ve eğitime katkı sağlayan "ünlü" sayısı daha da artacaktır.

 

Kaynak: HelloGiggles

Laboratuvarda İlk Defa Sperm Yaratıldı: Kısırlığın Tedavisine Adım Adım...

Gagalar Yerine Dinozorlar Gibi Burunları Olan Kuşlar Yaratıldı!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim