Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Beyaz Yüzlü Saki (Pithecia pithecia)

Beyaz Yüzlü Saki olarak bilinen bu tür, bir çeşit saki maymunudur. Brezilya'da, Fransız Ginesi'nde, Guyana'da ve Venezüella'da bulunan bir Yeni Dünya Maymunu'dur.

Çoğunlukla bitkiler ile beslense de, ceviz, tohum ve böceklerle beslendiği de görülmüştür.

Bu maymunlar genellikle tek eşlidir ve erkek ailesine son derece sıkı bir şekilde bağlıdır. Dişiler ile erkekler arasında ayırt edilebilir bir cinsel çiftrenklilik (sexual dichromism) bulunur; dişilerin kılları erkeklerinkinden kısadır, kahverengi-gri renktedir, burun ve ağızlarının kenarında beyaz ya da soluk kahverengi çizgiler bulunur. Erkeklerde ise koyu bir kürk, kızılımsı bir yüz ve boyun bulunur.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder