Beyaz Yüzlü Saki

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Beyaz Yüzlü Saki (Pithecia pithecia)

Beyaz Yüzlü Saki olarak bilinen bu tür, bir çeşit saki maymunudur. Brezilya'da, Fransız Ginesi'nde, Guyana'da ve Venezüella'da bulunan bir Yeni Dünya Maymunu'dur.

Çoğunlukla bitkiler ile beslense de, ceviz, tohum ve böceklerle beslendiği de görülmüştür.

Bu maymunlar genellikle tek eşlidir ve erkek ailesine son derece sıkı bir şekilde bağlıdır. Dişiler ile erkekler arasında ayırt edilebilir bir cinsel çiftrenklilik (sexual dichromism) bulunur; dişilerin kılları erkeklerinkinden kısadır, kahverengi-gri renktedir, burun ve ağızlarının kenarında beyaz ya da soluk kahverengi çizgiler bulunur. Erkeklerde ise koyu bir kürk, kızılımsı bir yüz ve boyun bulunur.

İmparator Tamarin

Tapirler: Atlar ve Gergedanların Tuhaf Görünümlü Bir Kuzenleri!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder