Balinalar Avlanma Stratejilerini Paylaşıyorlar!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar balinaların keşfettikleri yeni avlanma taktiklerini birbirine aktarabildiklerini gösteriyor. 1980 senesinde ilk defa bir kambur balinanın kuyruğunu suya sertçe çarparak balıkları avlamak için yeni bir yöntem geliştirdiği keşfedilmişti. Geçen yıllar içerisinde, sadece o bölgedeki diğer balinalarda da bu yeni davranışın yayılarak sıradan bir av tekniği haline dönüştüğü keşfedildi. Yapılan bilgisayar analizleri, bu balinaların birbirlerinden bağımsız olarak bu davranışı geliştirmelerinin neredeyse imkansız olduğunu ortaya koyuyor. Bu da, balinaların birbirlerine yeni öğrendikleri veya geliştirdikleri teknikleri aktarabildikleri fikrini veriyor.

Bu keşif, bilim insanlarının hayvan davranışlarına bakış açısında önemli değişimler yaratabilir.

 

Kaynak: Science Is Awesome

Kültürel Dönemleri Neye Göre Adlandırıyoruz?

Köpekbalıkları ve İnsanlar

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder