Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Uzun yıllar önce bulunan ve elektrik üretme kapasitesine sahip olduğu anlaşılan Bağdat Pili isimli ilkel bir düzenek, komplo teorisyenlerinin ve “mistik” olaylara meraklı kesimlerin temelsiz argümanlarına maruz kalıyor. Bağdat pili, Mezopotamya bölgesindeki farklı kültürlere ait kalıntılarla birlikte bulunan, muhtemelen kaplama gibi basit amaçlarla kullanılan çok basit yapılı pillerdir. Eğer bu yapılar gerçekten pil olarak kullanıldıysa, normalde 1800'lü yıllarda Alessandro Volta tarafından keşfedilen pillerin tarihinin çok daha eskiye, MÖ 250 ila MS 224 yılları civarına dayanıyor olabileceği anlaşılacak. Ancak henüz bunların gerçekten pil olarak kullanıldığından bile emin değiliz. Üstelik bu cisimlerin ne kadar eski olduğundan da tam olarak emin değiliz, çünkü modern tarihlendirme tekniklerinin kullanılabilmesi için pek uygun değiller.

Keşfedilen basit düzeneğin geçmiş “çok gelişmiş” kültürlere ait olduğundan tutun da, uzaylılara varana kadar geniş bir gizem hikayeleri zincirinde “o devirde böyle bir şey mümkün olamazdı” denilerek manüplasyon aracı olarak kullanılıyor. 2000 yıllık bu pil düzeneğini daha iyi anlayabilmek için bilimin ve bilginin nasıl oluştuğuna ve bugünlere geldiğine dair kısa bir açıklama yapmak faydalı olur:

İnsanlığın bugünkü teknolojik gelisiminin altyapısını “iletişim” sağlamıştır. Orta Çağ'da bilimle ilgilenen insanların “mektup” kullanarak iletişim kurma imkanına kavuşması, bilimsel ve teknolojik gelismelerin önünü açmış, bilginin dar coğrafyalarda kaybolup gitmesinin önüne geçilmiştir. Nihayetinde, iletişimde telgraf ve telefon gibi keşiflerin ardından bilimsel gelişim olağanüstü bir ivme ile 150 yıl içinde bugünkü seviyesine ulaşmıstır.

Geçmiş dönemlerde, bugün bildiğimiz bazı temel bilimsel bilgilere ulaşabilen insanlar olabileceğini kabul etmek yerinde olur. Örneğin, Dünya'nın yuvarlak olması gibi coğrafya ve astronomi bilgilerine birçok antik toplumda, birçok düşünür ve bilim insanı vakıftır. Bu bilgilere kimileri uzun ve yorucu gözlemler sonucu ulaşırken, kimi düşünürler sadece akıl yürüterek ispatsız bir biçimde ulaşabilmiştir. Atomdan söz eden eski Yunan düşünürlerinin ellerinde tek bir delil veya bu sonuca nasıl vardıklarıyla ilgili gözlemsel veriler bulunmaz. Tümüyle akıl yürütme sonucu bu kanıya varmışlardır. Fakat, iletişim yetersizliğinden dolayı bu insanlar ve toplumlar bilgilerini paylaşarak artırma imkanına kavuşamadıkları gibi, bu bilgileri yanlarında götürerek yok olmuşlardır.

Bağdat pilini de bu bağlamda değerlendirmek hatalı olmayacak. Kaldı ki, statik elektrik (kehribar) çok eski zamanlardan beri biliniyordu fakat ne olduğu tarif edilememişti. Bunun gibi, kimyasal maddelerle elektrik üretme yöntemlerinin de biliniyor olması olası. Dolayısıyla, bu buluntuyu yüksek bir teknolojinin ürünü olarak değerlendirme yanlışına düşmemek de gerekiyor. Sonuçta, elektrik üretmek amacıyla yapılan pil, bildiğiniz çömlek kullanılarak üretilmistir. Yani, deneysel bir çalışma olduğu ve bir bilim insanı/grubu tarafından incelendiği açıktır.

Bağdat pilinin üretebileceği elektrik akımı kısıtlıdır ve yüksek ihtimalle ne için kullanacaklarını da bilememiş olmalılar. Yine de, kolaylıkla pilin kutuplarını birbirine bir metal telle bağladıklarında ısı ürettiğini farketmiş olmaları gerekir ki, araştırmalarını bu ısının nasıl oluştuğu üzerine yönlendirmiş olabilirler. Ne yazık ki, başta bahsettiğimiz “iletişimsizlik” gibi sebeplerle bu bilim insanlarının çalısmalarını kaydettikleri yazılı eserler günümüze ulasamamıştır. Bu da bilimi bulandıran komplo teorisyenlerine davetiye çıkarmaktadır.

Tüm bunlar ışığında, Bağdat pili ve benzeri nesneleri birer gizem objesi olarak değerlendirmek, varlıklarını insanüstü mistik, dünya dışı güçlere bağlamak, doğrudan insan zekasını küçük görmekten başka anlam ifade etmez.

Yazar ve Kaynak: Kozmik Anafor

Geliştiren: ÇMB

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/09/2019 20:17:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1564

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Beş duyuyla donanmış olan insanlık, kendisi etrafındaki evreni keşfetme yolculuğuna çıkmıştır. Bu yolculuğun adı, bilimdir.”
Edwin Hubble
Geri Bildirim Gönder