Ay Denizanası Yavruları

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafta "ay denizanası" olarak da bilinen Aurelia aurita türü denizanalarının yavruları gözüküyor. Bilinen en yaygın denizanası türlerinden biri olan bu canlıların %98 civarı sudan oluşuyor. Aurelia cinsine ait türler evrimsel olarak birbirine o kadar yakın akrabalar ki, genetik bir analiz yapmaksızın cinsin içerisindeki türleri birbirinden dış görünüşlerinden ayırt etmek imkansıza yakın. 

Tür genelde 25-40 santimetrelik bir çapa sahiptir ve vücudunun merkezinde yer alan, meşhur 4 adet üreme halkası ile tanınır. Su içerisinde süzülen planktonlarla, diğer denizanası yavrularıyla ve yumuşakçalarla beslenir. Pek iyi bir yüzücü değildir, daha ziyade su içerisinde süzülür. Cinsin birçoğunda avlarını uyuşturmak için kullandıkları zehirli nematositler bulunur. Bu sebeple insanlar tarafından ellenmeleri tavsiye edilmez; ancak ciddi bir zarar verebilecek bir zehre sahip değildir.

Uzay Yarışı Yeniden Kızışıyor: Hindistan, ABD ve Kanada ile İşbirliği Yaparak Uzay Programını Genişletiyor!

Dünya ve Yıldızlar

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim