Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Endonezyalı papağanların meraklı bir türü tahta aletleri yapmayı ve kullanmayı öğrenebilir ve bu yenilik mucitleri tarafından diğerlerine başarılı bir şekilde aktarılabilir. Eylül 2014'te Proceedings of the Royal Society dergisinde yayınlanan çalışma, kuşlarda orijinal alet kullanımının sosyal transmisyonunu ortaya koyan ilk çalışma olma özelliğini ortaya koyuyor.

Birkaç sene önce Avusturya Laboratuarında Figaro isimli erkek, esir ve yetişkin Goffin Cockatoo’su kendiliğinden kafesin dışından çubuk aletleri yontmaya başladı. Sonra çevrildiğin yerin diğer tarafında ulaşabileceğinin dışında fındıklara kendi aletini tırmık gibi kullandı.

Yetenek transmisyonunun diğer Cockatoo’lara geçebildiğini görmek için Vienna Üniversitesi’nden Alice Auersperg 12 Cockatoo’yu Figaro’nun aleti nasıl kullandığını ya da “ghost” (hayalet) deneklerin (aletler ve fındıkların gizli mıknatıslar tarafından kontrol edildiği) izlemesi için getirdi. Sağdaki resimde Figaro alet yapma gösterisini yaparken Kiwi de izliyor.

Yerdeki çubukları topladılar ve alet kullanma görevinde hiçbir ilerleme göstermeyen “ghost” (hayalet) deneklere kıyasla Figaro’nun gösterisinin tamamını izleyen grup hazır aletlerle daha çok etkileşim içinde bulundu.

Başarılı alet kullanıcıları -hepsi erkek olan Dolittle, Kiwi ve Pipin- kendi yöntemlerini geliştirdiler ve içlerinden iki tanesi alet üretiminde öncü oldular. Kendi kendine öğrenen Figaro çubukları ucundan tutarak kablo örgüsüne farklı yüksekliklerden yerleştirdi ve fındıkları kendine doğru çekti ve hedef yakınlaştıkça aletin pozisyonunu ayarladı. Dolittle fındığı ona doğru iterken Pipin de değneği yere bırakarak fındığı hızlı bir balistik çevirme hareketiyle ulaşabileceği bir noktaya itti.

Auersperg haber başlığında “Figaro’yu izlemek onların başarısı için gerekli olsa da Figaro’nun düşünsel aktivitelerini taklit etmediler” diye açıkladı. Başarılı gözlemciler onun davranışlarını kopyalamak yerine Figaro’nun aletli etkileşiminin sonuçlarını anlamakla birlikte aynı sonuçlara ulaşmak için kendi stratejilerini geliştirdiler. Kendi davranışını oluştururken başka bir öğretmenin davranışını taklit ederken muhtemelen daha etkili olan kendi metodunu kullanması sosyal iletişimle arttırılmış bir yaratıcı süreci gösterir diyor Oxford Üniversitesi’nden Alex Kacelnik ve ekliyor:

Cockatoo’lar öğretmenlerini taklit etmede ve geçmede başarılı görünüyorlar ki bütün profesörler de öğrencileri için böyle bir şey isterler.”

“Ghost” (hayalet) kontrol grubundaki 6 kuştan hiç biri aletleri etkili bir şekilde kullanmayı öğrenemediler (ve merak derecesinde Figaro’nun gösterisini izleyen hiçbir dişi kuşta bunu beceremedi). Bu gözlemi Kacelnik, “onların canlı bir performans seyretmeye ihtiyacı olmasının önemi ortak hedefleri olan bir nesnenin varlığı” şeklinde açıkladı.


Yazan: Janet Fang

Kaynak: 

 1. Bu yazı IFLS sitesinden çevrilmiştir.
 2. Proceedings of the Royal Society B
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/02/2020 15:16:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2959

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir gün, belki 40 sene sonra, beni tanıyan son kişi ölecek. İşte o zaman ben gerçek anlamıyla öleceğim. Tanıdığınız herkes bir kümedir ve o kümede sizi tanıyan son kişi öldüğünde, o küme sona erer, hatıralardan silinirsiniz.”
Irvin Yalom
Geri Bildirim Gönder