Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

null

Görselde, üst kısımda, 1922 yılında gözleyebildiğimiz en uzak nokta, yani bizim için "Gözlenebilir Evren" olan bölgenin genişliği gösterilmektedir. O zamanlarda teleskoplarımız bu kadar güçlü değildi ve uzaya teleskoplar göndererek gözlemler yapamıyorduk. O zamanlarda, yaklaşık olarak 100.000 ışık yılı (= 9.46 x 1017 km = 1 katrilyon kere milyon kilometre) uzakları görebiliyorduk. Yani evrenin bizim görebildiğimiz sınırları bu kadarcıktı. Bu mesafe, sadece Samanyolu Galaksisi'nin genişliği kadardır.

Alt kısımda ise 2014 itibariyle gözleyebildiğimiz Evren'in genişliğini görüyoruz: Yaklaşık olarak 93 milyar ışık yılı (=8.79x1023 km = 1 katrilyon kere katrilyon kilometre). 

Yani son 100 yılda, teknolojinin gelişimi sayesinde gözleyebildiğimiz evrenin çapı yaklaşık olarak 1.000.000 kat artmıştır!

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder