Angry Birds Nasıl Oynanmalı?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Günümüzde birçok akıllı telefon ve bilgisayar oyunu oldukça gerçekçi fizik simülasyonları (emülatörleri) kullanıyor. Bu bilimsel modüller sayesinde oyunlar, gerçek yaşamdaki cisimlerin davranışına çok daha yakın davranışlar sergileyebiliyor. Bu nedenle orijinal GTA: Liberty City'de arabalar gerçektekini pek andırmayacak şekilde hareket ederken, GTA V'te arabanızı çarptığınızda camdan dışarı fırlama şansınız var veya devrilen arabaların geri dönmesi eskisi kadar gerçek dışı değil (ne yazık ki "biyoloji emülatörleri" konusunda henüz fizikte olduğu kadar yol kat edemedik, o yüzden karakterler hala kolay kolay ölmüyor). 

Fotoğrafta da meşhur Angry Birds oyununun arkasındaki fiziğin bir kısmı görülüyor.

 

Not: Tepede ivme sıfır olarak verilmiş; ancak belirtilmek istenen yatay ivmedir, toplam ivme değil.. Düşey ivme her zaman yerçekim ivmesine (9.81 m/s2) eşittir. Yatay ivme ise cisim üzerine etkiyen bir dış kuvvet yoksa sıfırdır.

Bilimin Hangi Kısmıyla Derdiniz Var?

Renkli Görüşün Evrimi: Evrimde Türler Nasıl Yeni Özellikler Kazanır?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder