Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Günümüzde bilinen aminoasitlere bilim insanları kolay hatırlamak ve kullanmak için bazı kısaltmalar vermişlerdir. Örneğin Alanin aminoasidi "A" ile gösterilirken, Serin "S" ile, Arjinin "R" ile, fenilalanin ise "F" ile gösterilir. Bu şekilde 20 aminoasit de isimlendirilmiştir.

Bilim tutkunlarından biri, bu harfleri ve aminoasitlerin sembolik gösterimlerini kullanarak, koluna zekice bir dövme tasarlamıştır. Dövmenin şekli, fotoğrafta görülebilir.

İlk bakışta göze hoş; ancak anlamsız gelen bu dizilimin esasında çok güzel bir anlamı bulunmaktadır: İngilizce olarak, Carl Sagan'ın var olan her canlının atomlarının yıldızlarda yaratıldığını ve bizlere kadar ulaştığını belirtmek için kullandığı meşhur sözü "I am star stuff", her harf bir aminoaside denk gelecek şekilde kodlanmıştır. Sözcüğün Türkçedeki karşılığı "Ben yıldız ürünüyüm." ya da "Ben yıldızlara ait şeylerden yapıldım." olarak belirtilebilir.

 

Teşekkür: Beril Dursunkaya

Kaynak: Trust me, I'm a "Biologist"

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder