Amerikan Psikoloji Derneği ''Selfie Çekmeyi'' Hastalık Olarak İlan Etmedi!

Amerikan Psikoloji Derneği ''Selfie Çekmeyi'' Hastalık Olarak İlan Etmedi!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Oskar törenleri sonrasında çekilen ünlü selfie’den sonra yoğun bir selfie, selfie’ye Türkçe ne denir gibi tartışmalar yaşanıyor Facebook zaman tünelimde. Bu arada Cem Yılmaz’ın “KendiKem” önerisini çok tuttum selfie kelimesinin Türkçe karşılığı olarak. Neyse konumuza dönelim hızlıca. Sevgili öğrencilerim Amerikan Psikologlar Derneği’nin (APA) kendikem çekmenin psikolojik bir hastalık olduğunu iddia eden bir çevrimiçi haberi paylaştılar.

(...)

Google’da “APA Selfie” terimleri ile arama yaptığınızda Amerikan Psikologlar Derneği’nin hiç bir sayfası sonuçlarda gözükmüyor. Haberin ilk olarak yayınlandığı site Adobo Chronicles bizim Zaytung muadili. Zaten kendilerini anlattıkları “ABOUT” sayfasında da kendilerinin gerçekle uydurmayı karıştıran bir site olduklarını söylüyorlar.

(...)

Ayrıca bu haberi hiç kontrol etmeden, hepi topu 5 dakika internet araştırması yapmadan yayan Türk basını ise sevgili Aysu Uygur’un Bilim-Bilmiyim blogunda yedikleri sopalardan pek akıllanmamış gibi görünüyorlar. Kötü, kaynakları araştırılmamış haber yapıldığında zaman kısıtı, haber yapma ve sayfa doldurma baskısı gibi nedenlerin arkasına sığınılıyor. Oysa çeviriye, siteye dizmeye ayrılacak zamanın çok az bir kısmını olguları kontrol etmeye ayırarak hem kendi saygınlıklarını hem de okuyucuların akıl sağlıklarını koruyabilir gazeteci dostlarımız.

 

Yazının Tümü İçin: Yalansavar

Öğrenmeye Devam Edin!
Tavsiyelerimiz

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder