''Alternatif'' Açıklamalar, Bilim ve Eğitim

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Halk arasında, etrafımızda olan biten olaylara, olgulara ve süreçlere yönelik bilimsel olan veya olmayan "açıklamalar" ile ilgili genel bir hatalı kanı, her açıklamanın birbiriyle eşit değer ve derecede olduğu yönündedir. Hele ki az çok kişiye mantıklı geliyorsa. Bu sebeple birçok akıl dışı inanış ve iddia, hele ki modern çağda sosyal medyanın körükleyici etkisiyle yangın gibi yayılmakta ve gerçeklerin düşmanı olarak halk arasında kendine yer bulmaktadır.

Bu görselde, söz konusu "anlaşmazlıklar", yani belirli bilimsel açıklamalara karşı "alternatif" olarak üretilmiş açıklamalar listelenmektedir.

Bakalım hepsini tanıyabilecek misiniz?

 

Kaynak: reddit

Telefonlar ve Atalarının Kuyrukları

Ölçeğe Göre Gezegenler

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim