Ake

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Türkçede "ake" olarak bilinen Blighia sapida türü, tropikal Batı Afrika'da ve özellikle Kamerun, Gabon gibi bölgelerde bulunan bir bitkidir. Liçi ve ejderha gözü gibi bitkilerle yakın akraba olan tür, yıl boyunca hiç solmayan bitkilerden biridir. Yaklaşık olarak 10 metreye kadar uzar, ufak bir gövdesi vardır ve taç kısmı oldukça şişkindir. Yaprakları 15-30 santimetre civarındadır. 

Çiçekleri tek cinsiyetlidir ve kokuludur. Olgunlaştığı zaman yeşilden parlak bir sarıya, kırmızıya veya turuncuya dönen meyvesi, yarılarak açılır ve üç büyük, parlak, siyah tohum ortaya çıkar. Bu tohumların etrafı yumuşak, kremsi veya süngerimsi, beyaz-sarı bir etli doku ile sarılıdır. Her bir meyve yaklaşık 100-200 gram ağırlığındadır.

Çiçeğin meyveleri yeniyor olsa da, yenemeyen diğer bölgeleri oldukça zehirlidir. Eğer bu zehirli bölgeleri yenecek olursa, karmaşık bir toksik reaksiyon sonrasında bireyin şekerden enerji üretme kabiliyeti duracak ve hipoglisemi denen durum ortaya çıkacaktır. Bu hastalığa klinik olarak Jamaika Kusma Hastalığı adı verilir. 

 

Kaynak: Wikipedia

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Goblin Köpekbalıkları

Yeni Keşfedilen İnsan Fosili Evrimimizi Basitleştiriyor Olabilir!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder