Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Afrika Pabuçgagası (Balaeniceps rex)

Görselde gördüğünüz bu canavar görünümlü ve harika pabuçgagalı kuş, muhtemelen Afrika kıtasındaki en acayip kuştur. Yaklaşık 1.5 metre boyundadır ve 7 kilogramdan ağır olabilir. Bu özellikleriyle bir balina ile bir balıkçıl kuşun karışımı gibidir. Genellikle balık avlayan kuşlar hassas gagalarıyla bilinirken, Afrika Pabuçgagası devasa genişlikte ve şok edici bir büyüklükteki gagasıyla avlanır. Gagası, 24 santimetreyi geçebilir. Bu haliyle, büyük boy bir Hollanda ayakkabısına benzer fakat bu "ayakkabı"nın ucunda kıvrımlı bir kanca vardır. 

Pabuçgagası neredeyse gagasına sığdırabildiği her şeyi yer: kertenkeleler, kedi balıkları ve hatta genç timsahları! Tür, uzun bir süre internette dolaşan, aşağıdaki fotoğrafıyla nam saldıysa da, o fotoğrafta muhtemelen ördeği sadece taşıyordu, zira hiçbir pabuçgagasının ördeklerle beslendiği görülmedi:

Pabuçgagası ile ilgili ileri sürülen en sıradışı iddia ise, bilimsel olarak doğrulanmamış olsa da, kuşun bebek bir antilobu yediği iddiasıdır!

 

Not: Bu yazı Listverse adresinden çevrilmiştir.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder