Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu fotoğrafta gördüğünüz, Afrika Dev Kara Salyangozu olarak da bilinen "Achatina achatina" türü. Bu devasa salyangozlar, tıpkı diğer salyangozlar gibi "radula" isimli bir dil yapısına sahiptirler. Bu dil üzerinde çok sayıda ufak diş bulunur. Bunu kullanan salyangozlar, yemeklerini ağızları içerisinde ufacık parçalara bölerler. İnsanlar gibi hepçil olan bu hayvanlar, kimi zaman leş de yerler. Hatta en sevdikleri besinler arasında kemik kalıntıları vardır, çünkü kabuklarını üretmekte kullandıkları kalsiyuma olan ihtiyaçlarını bu şekilde giderirler. 

Bu arada fotoğrafta birazcık perspektif yanılgısı bulunmaktadır. Normalde bu hayvanların kabukları yaklaşık 18 santimetre uzunluğa ve 9 santimetre çapa kadar büyüyebilirler. Yere bırakıldıklarında kapladıkları alan yaklaşık 30 santimetreye 15 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yani bu hayvanlar gerçekten devasadır; ancak fotoğrafta kolun öne doğru uzatılmış olmasından ötürü gerçekte olduklarından bile büyük gözükmektedirler.

 

Kaynak: reddit

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder