22 Haziran

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

22 Haziran

1891: Psikosomatik tıbbın ve psikanalitik kriminolojinin kurucusu Franz Alexander doğdu. Fiziksel hastalıkların önemli bir nedeninin de duygusal gerilim olduğunu belirleyen ilk kişidir. 

1910: Konrad Ernst Otto Zuse doğdu. Bir inşaat mühendisi, mucit ve girişimci olan Zuse, 1941 yılında yarattığı Z3 ile dünyada tam otomatik, yazılımla yönlendirilen, programlanabilen, sayısal ve aritmetik hesaplamayla çalışan ilk bilgisayarı icat etmiştir.

1932: Malta humması veya Akdeniz humması denen hastalığa sebep olan Brucella abortus bakterisini keşfeden Bernhard Lauritz Frederik Bang hayatını kaybetti.

1973: Skylab astronotları uzayda geçirdikleri 28 günün ardından güvenli bir şekilde denize iniş yaptılar. Skylab, 14 Mayıs 1973 tarihinde Amerikan uzay ajansı NASA tarafından fırlatılan ve işletilen bir uzay istasyonudur (görselde şeması görülmektedir). 1973 ve 1979 yılları arasında dünya yörüngesinde tur atmış olup, insanların yörüngede daha fazla kalabilmesi ve ağırlıksız ortamda çeşitli deneylerin yapılabilmesi amaçlanmış ve bunun için bir atölye, bir güneş gözlemevi ve diğer sistemler içermiştir.

1978: Plüton’un uydusu Charon, James Christy tarafından keşfedildi.

1999: Beyin sinyalleriyle kontrol edilen robot icat edildi. Canlı sıçan beyninin robot bir kolu kontrol etmesi Nature Neuroscience tarafından yayımlandı. Bilgisayar ve biyoloji alanlarını birleştiren bu gelişme zamanının büyük bir atılımı olarak anıldı. 

Dünya Bir Anda Dursaydı...

Eğer Ay Olmasaydı...

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder