Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

"Deha" Thomas Edison “Başarının %1i ilhamsa %99u terdir” demişti. O, bu yıl 3.sü düzenlenen Google Fuarının “Science in Action” bölümünün kazananı ve 50 bin dolar ödülün sahibi olan, İstanbul Türkiye'den, 16 yaşındaki, Elif Bilgin’de bir akrabalık ruhu bulabilirdi. Bu ödülle onurlandırılacak proje, çevreye, sağlığa ve kaynaklara hitap etmeli; yaratıcı, eyleme geçirilmesi kolay ve tekrarlanabilir olmalıdır.

Elif, projesi olan atılmış muz kabuklarından biyoplastik üretimi için 2 yılını harcadı ve 10 tane başarısız denemede bulundu. Bu denemelerin başarısız olma nedeni, kullanılan plastiklerin çok hızlı bozulması ve ya yeterince güçlü olmamasıydı. Projesinin tanımına da “Thomas Edison'un bile dediği gibi ‘Başarısız olmadım; 10.000 yolun işe yaramadığını öğrendim” yazısını koydu. Son iki denemesinde, istediği özellikteki plastik elde etti, elde edilen plastik bozulmuyordu. Onun kararlılığını takdir ediyoruz. Bu sayede Science In Action'ın bir diğer ödülünden faydalanabilecek: gelecekteki çalışmaları için 1 yıl boyunca verilecek akademik/düşünsel destek. Ayrıca kendisi de New York Şehri'ndeki Scientific American ofislerine uğrayıp son icatlarını gösteren biri olarak Edison'ın da bu desteğimize arka çıkacağını düşünmek hoşumuza gidiyor.    

Bilgin’in oluşturduğu plastikte kullandığı maddeler iyi huylu. Elif plastiğin içeriğini yazmadan önce “Bunu evde yapabilmek mümkündür” diyor. Araştırmasında biyoplastik endüstrisinde örneğin mangonun kabuğundan elde edilen selüloz ve nişastanın kullanıldığını öğrendi ve muzun kabuğunun da kaynak olabileceğini düşündü. Elif bu ürünün, günümüzde kullanılan elektrik kabloları ve estetik protezler gibi petrol tabanlı plastiklerin yerine geçmesini umuyor. Sağlık uygulamalarını bilenler için şaşırtıcı değildir, Elif bir gün Sağlık okuluna katılmayı umuyor. (Girişine “Benim çağrım bilim” yazdı)

Elif ayrıca 15-16 yaş kategorisinde finalist oldu. Diğer 14 finalistle birlikte dağ manzaralı olan California kampüsüne uçacaklar, Eylül ayında verilecek olan ödül için. Bir diğer Science in Action finalisti Ann Makosinski de yine 15 – 16 yaş kategorisi Google Bilim Fuarı finalisti. Makosinski de sadece insan elinin ısısıyla çalışan bir el feneri yaptı. Google Bilim Fuarı finalisti okullar Scientific American dergisinin dijital aboneliğini kazanıyor. 

Hakemlerimize ilham veren çalışmalarından dolayı tüm Google Bili Fuarı finalistlerini tebrik ediyorum. Siz bizlerin kazananlarısınız. Sizlerden öğrenmek bir zevkti. Tüm Science in Action finalistleri hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İş arkadaşım Rachel Scheer, Bilgin ile röportaj yaptı. Şimdi o konuşmadan en önemli 5 parçayı sizle paylaşacağım.

 

Google Bilim Fuarına katılmaya neden karar verdin?

Google Bilim Fuarı’nı öğrenmeden çok zaman önce zaten projem üzerinde çalışıyordum. Projemin sonuna yaklaştıkça, katılabileceğim yarışmalar aramaya başladım. “Bilimsel proje yarışmaları”nı Google Arama Motoru’ndan arattığımda karşıma ilk olarak Google Bilim Fuarı çıktı. Kuralları okuduktan sonra bu benim aradığım proje dedim. Çünkü sadece buluş ve düşünceleri paylaşamaya teşvik etmekle kalmıyor ayrıca biliminsanlarıyla tanışmaya yardımcı olan Hangouts on Air’a katılmaya teşvik ediyordu. Fakat en önemlisi de eğlenmeye teşvik etmesiydi.

 

Science in Action finalisti olmak sizin için ne anlam ifade ediyor? 

Bence, bunun anlamı benim projem petrol tabanlı plastik kullanımından kaynaklanan çevre kirliliğine çözüm potansiyeline sahip demek oluyor. Bir diğer anlamı da dünyayı değiştirmeye başladığımı gösteriyor ve beni zaten 1. olmuş gibi hissettiriyor.

 

3 tane biliminsanıyla yemek yeme imkanın olsaydı bu biliminsanları hangileri olurdu?

Ben James Watson, Francis Crick ve Maurice Wilkins’i tercih ederdim.

 

Sence son 100 yılın ve 10 yılın devrim niteliğindeki buluşu hangileridir ve neden onlardır?

Bence 100 yılın en önemli buluğu World Wide Web’dir, çünkü bilgileri ve düşünceleri sadece saniyeler içinde bütün dünya ile paylaşılmasına olanak sağlıyor. Yani, kelimenin tam anlamıyla web tüm kıtaları, milliyetleri ve dünyadaki herkesi birbirine yakınlaştırıyor. 

Son 10 yılın devrimsel buluşu, diğer çoğu gencin de düşüneceği gibi, bence iPhone. Çünkü iPhone fotoğraf çekmeye,  video çekmeye, internete erişmeye izin veren; iletişim kurmaya izin veren, müzik deposu ve ayrıca navigasyona sahip olan ilk telefon. 

 

Zamanda yolculuk yapabilseydin, geriye gidip planlanan tarihten 100 yıl ileride bulunan hangi bilimsel buluşu tanıtmak isterdin ve neden? 

Ben büyük bir bilim-kurgu hayranıyım, zamanda geriye gidip buluş tanıtma imkanını kabul etmezdim. Geriye gidip uzay-zaman sürekliliğini bozmak istemezdim. Fakat sorunuza cevap vermek gerekirse 1817 yılında binlerce insanı öldüren kolera hastalığının tedavisini tanıtırdım. Kolera’nın tedavisi 1912 yılında bulundu ve o zamandan beri uygulanması çok basit oldu. Bu hareket birçok yaşamı kurtarırdı.

 

Kaynak: Scientific American

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder