1,5 Metre Büyüklüğündeki ''Robokoplar'' Silikon Vadisi'nde Devriye Görevine Başlıyor!

1,5 Metre Büyüklüğündeki ''Robokoplar'' Silikon Vadisi'nde Devriye Görevine Başlıyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Özerk "Robokop" şeklindeki mikrofonlar, hoparlörler, kameralar, lazer tarayıcılar ve algılayıcılar ile donatılmış robotlar, Silikon Vadisi'ni korumaya başladı.

Knightscope K5 Özerk Veri Makineleri adı verilen güvenlik robotları, California'da bulunan bir robotik şirketi olan Knightscope tarafından tasarlandı.

Robotlar olağandışı davranışı fark etmek ve denetmenlerini uyarmak için programlandı. Ayrıca koku ve ısı algılayıcılarına da sahip ve halılardaki kirlenmeleri dahi gözlemleyebilmekte. Kameralar ile Robokoplar bir dakikada 300'e kadar plaka sayısını hatırlayabiliyor ve trafiği gözlüyor.

Robotlar şöyle çalışıyor: Birisi duran ve kişinin etrafında dönerken bir komuta merkezine video gönderen robotun önünden geçiyor. Eğer hırsız gitmezse, bu sefer "robot videoya bakıyor, cam kırılması, zorla girmenin sebep olacağı herhangi bir sesi dinliyor. Proje eş yöneticisi Stacy Stephens bunu şöyle anlatıyor:

"Plakayı, aracın fotoğrafını, coğrafi konumu ve saati alıyoruz."

Robotik şirketi bunun alışveriş merkezlerinde ve yerel semtlerde, tıpkı şirket yerleşkeleri, okul yerleşkeleri ve açık hava pazarları gibi dış mekanlarda olduğu gibi güvenlik görevlilerinin yerini alacağını söylüyor. Knightscope, gelecekteki büyüme fırsatlarının okullar, oteller, araba satıcıları, stadyumlar, gazinolar, kolluk kuvveti kurumları, limanlar ve hava alanları gibi alanları kapsadığını söyledi.

Şirketin iddia ettiğine göre robotların gelmesiyle alandaki suç oranlarının tahmini düşüşü yüzde 50 olacak.

Söylenene göre 5 K5 robotu San Francisco körfezinde devriye görevine başladı. KPIX-TV'nin aktardığına göre, robotlar ayrıca Knightscope'un genel merkezinin de içinde bulunduğu Silikon Vadisi'ndeki "gizli" bir yeri de koruyor.

Lazer taraması, tekerlek kodlayıcıları, atalet ölçümleri ve GPS karışımının vekalet ettiği robot 1.5 metre büyüklüğünde ve 136 kilogram ağırlığında. İnsan sorgulamaları için ayrıca kafasında bir tane düğme bulunuyor. Şirketin web sitesinde ise şu ifadeler bulunmakta:

“Bıkmadan şirket yerleşkenize veya semtinize göz kulak olacak, sevdiklerinizi güvende tutacak ve geçen herkese bir gülücük konduracak; görebilen, duyabilen, hissedebilen ve koklayabilen bir arkadaş hayal edin. Teknolojiyi, topluluklarımızı birlikte daha güçlü ve daha güvenli yapmak için kullanabileceğimizi hayal edin..."

Robotlar otonom ve insanlardan gelen herhangi bir müdahale ile çalışacak ve çatışmalardan kaçınacak şekilde geliştirilmiş. Robotik firması ayrıca güvenlikte hiçbir insan gücüne ihtiyaç olmayacağı korkusuna da cevap verdi. Knightscope blogundaki demeçte şöyle yazılı: 

"Robotların, yüksek seviyede düşünme, birebir karşılaşma veya taktik planlama gerektiren daha akıllıca beceri etkinlikleri için insanları özgürleştirmek amacıyla monotonluğu ve tehlikeli işleri idare edecek mükemmel araçlar olduğuna inanıyorum." 

Stacy Stephens CBS'e şimdiye kadar, insanların robotlara çok iyi davrandığını, görünüşe göre işlevlerini iyi anlamadıklarını söyledi.

"İnsanların büyük çoğunluğu onu görüyor ve ‘Aman tanrım, çok tatlı’ diyor. Onu kaldırıp kucaklayan, ona sebepsiz yere sarılan insanlar oldu."

Eğer birisi robota saldırmaya karar verirse, yine de, sonuç önce "yüksek sesli bir cıvıltı" olacak, sonra daha ve daha yüksek sesler. Stephens şöyle söylüyor:

"Çok, çok gürültülü bir alarm. Bir araba alarmını düşünün fakat çok daha şiddetlisi."

 

Düzenleyen: Osman Öztürk

Not: Bu yazı RT adresinden çevrilmiştir.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder