Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Evrim Ağacı Açıklaması:

Eğer ki Modern Fizik'in bugünkü durumunu ve konumunu merak ediyorsanız, "Ben de Kuantum Mekaniği nedir, genel hatlarıyla öğrenmek istiyorum ama her şey aşırı teorik ve matematiksel, düzgün anlatabilen kimse yok!" diyorsanız, düzgün Türkçe kaynak olmadığını düşünüyorsanız, bu kitap tam size göre.

101 soru ve 101 cevaptan oluşan kitap sizi Kuantum Mekaniği'nin, Kuantum Fiziği'nin derinliklerine bir yolculuğua çıkarıyor. Bu yolculukta her şey temelden ele alınıp, ağır ağır ilerleniyor. Kitap, birçok önemli soruya cevaplar veriyor. Bu sorulardan bazı göze çarpanları şunlar:

Kuantum Nedir?

Kunatum fizik yasaları nerede hüküm sürer?

Katı madde eğer çoğunlukla boş mekansa neden katıdır?

Bir elektron ne kadar büyüktür, içinde bir şey var mıdır?

Foton nedir?

Hangi parçacıkların temel olduğu düşünülmektedir?

E=mc2'nin anlamı nedir?

Kuantum sıçrama nedir?

Kuantum fiziğinde olasılığın rolü nedir?

Element tablosu neden periyodiktir?

Ağır atomlar neden hafif atomlarla neredeyse aynı büyüklüktedir?

Periyodik tablo niçin son bulur?

Lepton nedir?

Kaç farklı nötrino vardır?

Nötrinoların kütlesi var mıdır?

Bose-Einstein Yoğunlaşması nedir?

Feynman diyagramı nedir?

Mutlak korunum yasalarının "dört büyükleri" kimler?

Sadece "kısmi" olan korunum yasaları hangileridir?

Belirsizlik ilkesi nedir?

Kara delikler neden buharlaşır?

Kuantum benek nedir?

Higg parçacığı nedir? Neden önemlidir?

Niçin kuantum?

ve daha nicesi...

Konuyla ilgili olan veya merak eden herkesin bulundurması gereken bir kitap olduğunu düşünüyoruz.

 

Kitap Tanıtımı:

"Kuantum fiziğindeki 'büyük fikirlerin' kesin bir listesi yok. Ancak kuantum fiziğinin doğa kavrayışımıza kazandırdıklarının özünü yansıtan on iki fikir var. Bunların tümünün ortak noktası fiziksel dünyanın nasıl işlemesi gerektiğine dair gündelik deneyimimize dayanarak kazandığımız beklentilerle, bir diğer deyişle 'sağduyuyla' çelişiyor olmaları..."

Konusunda uzman bir fizikçi olan K. W. Ford, dikkatlice seçilmiş 101 sorunun cevabını herkesin anlayabileceği bir şekilde vererek, kuantum kuramının üzerindeki gizemi kaldırmayı amaçlıyor. Son yıllarda çok sık rastladığımız 'yanlış kuantum önyargılarını' bu 101 soru-cevap ile çürütüyor. Kuantum fiziğinin en temel özelliklerinin birer özetinin yer aldığı kitap, kuantum konusunda bilmeniz gereken her şeyi özetliyor.

Kitap Liste Fiyatı: 19 TL (Daha ucuza bulmak pekala mümkün)

Bulunabilirlik: Her kitabevi ve kitap satışı yapan internet sitesinden temin edebilirsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/01/2020 19:30:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/598

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar, eğer anlamadıkları şeylerden söz edecek olursanız, sizin deli olduğunuzu düşünürler.”
Elvis Presley
Geri Bildirim Gönder