1 Şubat: Barış Manço ve Columbia Felaketi

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

1 Şubat, hem bilim, hem sanat adına üzücü olayların yaşandığı bir gün. Sanat adına, ülkemizin gelmiş geçmiş en değerli sanatçılarından olan, birden fazla nesli adeta "ellerinde büyütmüş" Barış Manço'yu yitirişimizin 16. yıldönümü. Kendisini hasretle anıyoruz.

Bilim adınaysa, çok feci bir olayın, Columbia Uzay Aracı'nın görev sonrası iniş sırasında patlayarak 7 kıymetli astronotun canına kıymasının 12. yıl dönümü. Atmosfere giriş sırasında, kalkışta beklenmedik şekilde hasar görmüş kanada giren sıcak havanın iç kanat tasarımını parçalayaran uzay aracının paramparça olmasına sebep olduğu düşünülmektedir. Olayda hayatını kaybedenler şöyle:

1) Rick Husband (Komutan, makina mühendisi, ABD)

2) William McCool (Pilot, ABD)

3) Michael Anderson (Fizikçi, ABD)

4) Ilan Ramon (Albay, ilk İsrailli astronot)

5) Kalpana Chawla (Uzay mühendisi, Hindistan-ABD)

6) David Brown (Havacı, uçuş cerrahı, ABD)

7) Laurel Blair Salton Clark (Kaptan, uçuş cerrahı, biyolog, ABD)

 

Burada yer verdiğimiz ve veremediğimiz, tarihte bugün insanlık adına tüm yitirdiğimiz bütün değerleri saygıyla anıyoruz.

Logo Yarışması 2. Evre: Değerlendirme Süreci Başladı!

Evrimin Ölçü Birimi: ''Darwin'' ve ''Haldane'' Birimleri

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder