Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

1 Şubat, hem bilim, hem sanat adına üzücü olayların yaşandığı bir gün. Sanat adına, ülkemizin gelmiş geçmiş en değerli sanatçılarından olan, birden fazla nesli adeta "ellerinde büyütmüş" Barış Manço'yu yitirişimizin 16. yıldönümü. Kendisini hasretle anıyoruz.

Bilim adınaysa, çok feci bir olayın, Columbia Uzay Aracı'nın görev sonrası iniş sırasında patlayarak 7 kıymetli astronotun canına kıymasının 12. yıl dönümü. Atmosfere giriş sırasında, kalkışta beklenmedik şekilde hasar görmüş kanada giren sıcak havanın iç kanat tasarımını parçalayaran uzay aracının paramparça olmasına sebep olduğu düşünülmektedir. Olayda hayatını kaybedenler şöyle:

1) Rick Husband (Komutan, makina mühendisi, ABD)

2) William McCool (Pilot, ABD)

3) Michael Anderson (Fizikçi, ABD)

4) Ilan Ramon (Albay, ilk İsrailli astronot)

5) Kalpana Chawla (Uzay mühendisi, Hindistan-ABD)

6) David Brown (Havacı, uçuş cerrahı, ABD)

7) Laurel Blair Salton Clark (Kaptan, uçuş cerrahı, biyolog, ABD)

 

Burada yer verdiğimiz ve veremediğimiz, tarihte bugün insanlık adına tüm yitirdiğimiz bütün değerleri saygıyla anıyoruz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/07/2019 21:58:02 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3251

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder