Zehrin Farklı Olguları: Venom ve Poison

Yazdır Zehrin Farklı Olguları: Venom ve Poison

Her ne kadar TDK tarafından ikisi de aynı şekilde ve "zehir" veya "zehirli"  çevrilmiş olsa da, "venom" ve "poison" aslında farklı olgulardır. Bu yüzden birçok durumda İngilizcelerinin kullanılması daha uygun ve isabetli olabilmektedir.

Peki nasıl ayırt edeceksiniz? Birkaç yolu var; ancak en basiti şu: Eğer canlıyı ısırdığınızda veya ona dokunduğunuzda ölüyorsanız, o canlı poisonous'tur. Eğer canlı sizi ısırdığında ölüyorsanız, o canlı venomous'tur.

Venom, bezlerde üretildikten sonra kanallar yardımı ile vücudun dışına enjekte edilen ve kurbanın kan dolaşımına "ısırma, sokma" ile bulaşan toksin türüdür. Saldırı mekanizmasıdır. Örneğin Gila canavarı, engerek, kobra, karadul, tarantula, akrep, bazı vatoz türleri ve kutu denizanası gibi.

Poison ise bezlerde üretildikten sonra vücudun yüzey epitelinde ya da mukus tabakası içerisinde bulunan ve kurbanın sindirim/solunum sistemine absorbsiyon yolu ile yenilmemek için geçen toksin türüdür. Savunma mekanizmasıdır. Örneğin ok kurbağası ve ateş semenderi gibi bazı amfibiyenler, kirpi balığı, bazı çekirgeler ve kelebekler, bazı yumuşakçalar.

Kaynak: World of Animals

0 Yorum