Freddie Mercury

Yazdır Freddie Mercury

Freddie Mercury, Queen isimli İngiliz grubunun 1946-1991 yılları arasında yaşamış efsanevi vokalidir. Sayısız ilginç özelliğinin yanısıra, sahnedeki rahatlığı, gösterişli giyim tarzı ve coşkulu doğasıyla bilinmektedir. Daha önemlisi, 4 oktava yayılan sesi sayesinde, insanlık tarihinin gördüğü en güçlü vokalleri yazmayı ve söylemeyi başarmıştır. MTV, Rolling Stone, Blender, Classic Rock, All Music gibi müzik devleri tarafından düzenlenen sayısız listede, tarihin en başarılı vokalleri listesine girmeyi başarmıştır. Ne yazık ki AIDS teşhisi konulan Mercury, 24 Kasım 1991'de HIV nedeniyle oluşan bronkiyal zatürre nedeniyle hayatını yitirmiştir.

Aynı zamanda soyadının "cıva" anlamına geliyor olması, bu hoş görselin yaratılmasını mümkün kılmıştır. Hg, cıvanın periyodik cetveldeki kısaltmasıdır. Daha önceden "hydrargyrum" olarak isimlendirildiği için, kısaltması "Hg" olarak kayıtlara geçmiştir. 

"Bohemian Rhapsody", "Killer Queen", "Somebody to Love", "Don't Stop Me Now", "Crazy Little Thing Called Love" ve "We Are the Champions" gibi efsane şarkıları bize kazandıran bu renkli kişiliği hasretle anıyoruz.

0 Yorum