At Heykellerinin Ön Ayak Pozisyonları Askerin Ölüm Biçimi Hakkında Bilgi Verir Mi?

Yazdır At Heykellerinin Ön Ayak Pozisyonları Askerin Ölüm Biçimi Hakkında Bilgi Verir Mi?

Özellikle Amerikalı ve İngiliz heykeltraşlar arasında yaygın olan bir rivayete göre atlı asker heykellerinde ön ayak pozisyonu askerin ölüm biçimine dair bilgiler vermektedir. Eğer ki at tam şaha kalkmışsa (2 ön ayağı da havadaysa) heykelin konusu olan asker savaş sırasında ölmüştür. Eğer sadece tek ayak havadaysa, asker savaş sırasında yaralanmış ama ölmemiştir. Eğer ki iki ön ayak da yerdeyse, asker savaşta ölmemiş veya yaralanmamış, doğal nedenlerle sonradan ölmüştür. Özellikle Amerika'daki İç Savaş ve Gettysburg Savaşı'nı anan heykeltraşlar bu kurala uymaya çalışmışlardır (buna rağmen yüzlerce heykel arasından 9 tanesinin buna uymadığı tespit edilmiştir).

Söz konusu rivayetin gerçekten sağlam temelli olup olmadığına dair güvenilir kanıtlar henüz bulunmamaktadır. Ancak bu mitin yaygınlaşması, heykeltraşların zaman içerisinde buna dikkat etmesine neden olabilir. Bu da, askerin tarihiyle ilgili ilginç ve kolay bir şekilde bilgi edinmeyi sağlayabilir.

Bu bakımdan, şu etapta Avrupa ya da Amerika'daki at heykellerinin ön ayaklarının herhangi bir bilgi verdiği iddiası doğru değildir.

 

Fotoğraf: Bernard Gagnon

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Straight Dope
  2. Quora
  3. Today I Found Out
  4. European History
0 Yorum