11 Eylül Saldırıları ve Komplo İddiaları

Yazdır 11 Eylül Saldırıları ve Komplo İddiaları

Kısa Açıklama

11 Eylül 2001 tarihinde ABD'de (Manattan, New York Şehri) 4 Nisan 1973'te kullanıma açılan Dünya Ticaret Merkez'inin İkiz Kulelerine(İng: World Trade Center, Twin Towers) yapılan saldırıların ardından 2003 senesinde Irak'a karşı açılan savaşta "ABD hükumeti Orta Doğu'ya saldırı düzenleyebilmek için kendi kulelerini yıkarak bir bahane ürettiler" iddiaları yayıldı. Bu düşünce beraberinde bir sürü komplo teorisinin ortaya çıkmasına sebep oldu ve bu komploların üretilmesinde sadece Orta Doğulular değil ama aynı zamanda Amerikan halkından da birçok kişi rol oynadı (911 Truthers olarak bilinirler). Üstelik İkiz Kulelerin kasten patlayıcılarla düşürüldüğünü iddia eden mimarlar ve mühendisler de çalışmalarını Architects & Engineers For 9/11 Truth adlı sitede yayınlıyorlar. Ortaya atılan bu iddialara şüpheyle bakan mühendisler de oldu ve Popular Mechanics dergisinde iddiaları yapılan hesaplamalar ve araştırmalarla çürütme işine koyuldular ve hatta 2011 senesinde bütünüyle revize edilmiş "Debunking 9/11 Myths: Why Conspiracy Theories Can't Stand Up to the Facts" (TR: 11 Eylül Mitlerini Çürütmek: Komplo Teorileri Neden Gerçeklerle Başa Çıkamaz) adlı kapsamlı bir kitap çıkarttılar.

Açıklama: Olayın anlık görüntüleri.

 

Sıkça yapılan bir hataya başvurmamak adına 11 Eylül Saldırılarını iki ayrı iddia olarak değerlendirmek istiyoruz:

1. İddia: İkiz Kulelerine olan saldırıyı ABD hükumetin kendi planlamıştır (İng: Inside Job).

2. İddia: İkiz Kulelerini aşağıya indirmek için kontrollü patlayıcılar kullanılmıştır.

Şu kısmın anlaşılması kritiktir; Eğer kulelerin çöküşünde kontrollü patlayıcılar gerçekten kullanıldıysa, bu doğrudan ABD hükumetin saldırıyla bir ilgisi olabileceğini kanıtlayabilir. Eğer kontrollü patlayıcılar kullanılmadıysa ABD hükumetin saldırıyla bir ilgisi olup olmadığı söylenemez, sadece yaşanılan olayda patlayıcıların olmadığını gösterir.

Dünya'nın en çok tartışılan konuların arasında halen yer almasıyla birlikte biz Evrim Ağacı olarak işin politik yönünden daha çok ikinci iddia ve beraberinde ortaya atılan iddialar üzerinde durmayı tercih ediyoruz ancak makalenin sonunda birkaç değişik iddiaya da yer verdik. Bu konuyla ilgili birbirinden farklı araştırmaların, mühendislik animasyonların ve matematiksel hesaplamaların yapıldığına dair farklı kaynaklar bulabilirsiniz bu sebeple teknik detaylar ve ince hesaplamalarla aklınızı karıştırmak yerine daha yüzeysel bir yaklaşım sergilemeyi amaçladık. Aynı şekilde hükumetlerin gizlice aldıkları kararlar, ülke içi siyaset ve dış politika gibi mevzular oldukça kapsamlı ve adeta bir sürü kitaba sığacak kadar geniş konulardır, bu yüzden bu tarz konulara bu makale içerisinde yer vermek yerine o kısımları araştırma görevini sizlere bırakıyoruz ve olaylarla ilgili analizimizi ve iddialara yönelik eleştirisel yaklaşımımızı paylaşıyoruz.

Açıklama: Saldırılarıya dair önemli bilgiler.

 

Saldırılarla İlgili Özet Bilgiler

Tarih: 11 Eylül 2001

Saldırı Şekli: Dünya Ticaret Merkezi'nin Bina 1 ve Bina 2'ye 2 farklı uçak çarptı. Pentagon binasına 1 uçak çarptı. Bir diğer uçak da kaçırıldı.

Saldırıya Üstlenen: El-Kaide(İng: al-Qaeda) terör örgütü. Liderleri Osama bin Laden 1998 senesinde Amerikalıların öldürülmesi konusundaki fetvayı imzaladı.

Saldıranlarla İlgili: Toplamda 19 terörist; 15'i Suudi Arabistan'dan, 2'si Birleşik Arap Emirlikleri'nden, 1'i Mısır'dan, 1'i Lübnan'dan.

Can Kaybı: 2996 ölü, 6000'e yakın yaralı.

Uçaklar:

 • Uçuş 11 (American Airlines, Boeing 767-223ER)
 • Çarpış Noktası: Bina 1 (Kuzey Kule) 93-99 katları arası, tam merkezinden çarptı.
 • Saat: 08:46
 • Yolcular: 76 yolcu, 11 görevli, 5 kaçakçı
 • Uçuş 175 (United Airlines, Boeing 767-222)
 • Çarpış Noktası: Bina 2 (Güney Kule) 77-85 katları arası, kuzey-doğu tarafı hasar görecek şekilde yan çarptı.
 • Saat: 09:03
 • Yolcular: 51 yolcu, 9 görevli, 5 kaçakçı
 • Uçuş 77 (American Airlines, Boeing 757-223)
 • Çarpış Noktası: Pentagon binası (Arlington County, Virginia)
 • Saat: 09:37
 • Yolcular: 53 yolcu, 6 görevli, 5 kaçakçı
 • Uçuş 93 (United Airlines, Boeing 757-222)
 • Çarpış Noktası: Pennsylvania (Stonycreek Township) yakınlarında yere çakıldı.
 • Saat: 10:03
 • Yolcular: 33 yolcu, 7 görevli, 4 kaçakçı

Kulelerin Çöküş Süreleri: Bina 1 (Kuzey Kulesi) çarpışmadan 102 dakika sonra, Bina 2 (Güney Kulesi) de çarpışmadan 56 dakika sonra çökmeye başladı.

Ek Bilgiler: Bina 7 çöktü.

Kaynak: United States Federal Bureau of Investigation

 

1) Binalardaki Çeliğin Erimesi

İddia: "Uçağın yakıtı yandığı zaman 400-800 santigrat dereceler arasında oluyor. Çeliğin erimesi için 1500 derece santigrat derece olması gerekirken bu yapılar nasıl çökebilir ki?"

Yanıt: Verilen değerler doğru (uçak yakıtı 426-815 derece santigrat, çeliğin erime noktası 1510 derece santigrat), ancak yapılan çıkarım eksik. Kulelerin çökmesi için çeliğin bütünüyle erimesine gerek yoktu, yapıyı taşımak için sergilediği strüktürel gücün zayıflatılması çökmesi için yeterliydi. Şöyle düşünün, siz salonda ağırlık kaldırırken bir arkadaşınız şaka amacıyla gelip kolunuzu çekiyor. Taşıdığınız ağırlığın düşmesi için illa kolunuzun koparılmasına lüzum yok, sadece daha fazla dayanamamanız ağırlığı düşürmenize yetecektir. Çelik, 1500 santigrat derecede erir, ancak 600 dereceye yaklaşınca gücünün %50'sini ve 1000 dereceye ulaşınca %90'ını kaybeder. Yapılarda bulunan ısı yalıtımı da çarpışmanın etkisiyle yerlerinden sökülüp yapı daha fazla ısıya maruz kalmıştır. Yapının daha fazla ısıya maruz kalmasıyla birlikte içerideki bulunan eşyaların da alev alması yangının daha uzun bir süre devam etmesine yol açarak ortam sıcaklığının 1000 dereceye kadar ulaşmasını sağlamıştır. Bu durumda çelik konstrüksiyon erimese bile gücünün çoğunu kaybetmiş ve daha fazla dayanamamıştır.

Açıklama: Soldaki fotoğraf kuledeki alevlerin aldığı rengi gösterirken sağdaki tablo alevlerin o rengi alabilmesi için hangi derecelere ulaştığını göstermektedir.

 

2) Patlayıcıların Kullanımı

İddia: "Kulelerin sadece uçak darbeleriyle yıkılmaları imkansızdır, bu tarz düşüşleri genellikle kontrollü patlayıcıların kullanımında görüyoruz."

Yanıt: Yandan darbe alan bir yapının kendi üstüne çökmesi yerine bir tarafa doğru eğilerek düşmesini bekleyebilirsiniz, ancak işini bilen bir kontrollü patlayıcı uzmanı size bu çöküşün patlayıcılarla gerçekleşmediğini söyleyecektir (kontrollü patlamada yapılar alttan çökertilir, İkiz Kulelerinde bu söz konusu değildir). Eğer siz de birkaç yapının patlayıcılarla aşağıya indirilmesine dair birkaç görüntü izlerseniz, İkiz Kuleler'deki çöküş şeklinin farklı olduğunu görebilirsiniz. Profesyonel bir imha ekibin 50,000 çalışanın olduğu kulelerde kimseye yakalanmadan patlayıcıları doğru noktalara nasıl yerleştirdikleri düşüncesini bir kenara bırakırsak, bazı görgü tanıkların patlama olarak algıladıkları şey gerçekte strüktürel gücünü kaybedip daha fazla dayanamayan katların çökerek alt katlardaki havayı dışarıya beton tozuyla beraber hızlıca atmasıdır. İşin içinde yer çekimi de rol oynadığından aşağı doğru büyük bir kuvvet uygulanmaktadır. Dışarıya atılan hava öylesine hızlıydı ki komşu yapılara saatte 800 kilometre hızla parçalar çarptı.

Açıklama: İkiz Kulelerine ait katlardan birini gösteren orijinal plan (WTC Blueprint)

Kulelerin simetrik bir şekilde çökebilmesi için çekirdek kolonların çıkarılması gerektiği de söylenir; ancak İkiz Kulelerinde çekirdek kolonları çöken en son şey olmuştur. Kontrollü bir şekilde patlatılan bir yapıda "Serbest Düşüş"ün (İng: Free Fall) gözlemlenmesi beklenir, ancak ana yapıdan enkaz parçaların çöküşten bile daha hızlı bir şekilde hem fotoğraflarda hem de video kayıtlarında düştüğü görülmektedir, bu da patlayıcıların kullanılmadığına dair yeterli bir açıklamadır. "Peki ama neden sadece en üst taraftaki katlar çökmekle kalmayıp en alt katlara kadar indi, alttaki kolonlar herhangi bir direnç gösteremediler mi?" diye sorabilirsiniz. Bu durum için Güney Kulesini bir örnek alalım. Uçak 77-85 katları arasına çarpıyor, bu da 8 kata hasar veriyor. Kulenin kendisi 110 kattan oluştuğuna göre 85'inci katın üzerinde 25 kat daha bulunuyor. Eğer video kayıtlarına dikkat ederseniz kulenin üst tarafı biraz bir tarafa doğru eğik durmaya başlıyor, ondan sonra daha fazla dayanamayıp çöküyor. Üstteki 25 kat hasar gören 8 katla birlikte (toplamda 33 kat eder) alttaki katlara hiç olmadığı kadar yükleniyor ve her düşen katla birlikte aşağıya doğru uygulanan kuvvet de artıyor. Bu olay öylesine hızlı gerçekleşiyor ki kontrollü bir şekilde patlatılmış illüzyonunu yaratıyor, sonuçta çok yüksek ve ağır bir yapı söz konusudur. Bir hastanın iyi hissetmesi iyi olduğu anlamına gelmediği gibi, bir yapının düşmesi illa düşürülmüş olmasını da gerektirmiyor.

Açıklama: Free Fall(Serbest Düşüş) ve Bina 1 ile Bina 2'nin düşüş zamanları gösterilmiştir. Çökme sırasında etrafa yayılan toz dumanından dolayı tam düşüş zamanlarını hesaplamak güçtür.

 

3) Nano-termitlerin Kullanımı

İddia: "Çekilen bazı fotoğraflarda (alttaki fotoğraf gibi) kesik halde bulunan kirişler var. Böyle bir şeyi başarabilmek için nano-termitlerin kullanıldığı çok açık."

Yanıt: Olay yerinde toplanan toz örneklerinde nano-termitlere dair bir iz görülmemiştir. Kesilmiş gibi görünen kirişlerin nedeni de, kolonların olay yerini temizleyen ekipler tarafından kesilmiş olmasıdır. Binadan arta kalan malzemeler, gerek tekrar kullanım, gerek müze/sergi amaçlı, gerekse de tamamen temizlik amacıyla daha küçük parçalara bölünmesi gerekiyordu. Bu nedenle ekipler tarafından kesildi. Buna dair her türlü raporlama ve fotoğraf bulunmaktadır.

 

4) Nükleer Bombanın Kullanımı

İddia: "Kimsenin fark edemeyeceği bir şekilde yapıların altına birer nükleer bomba yerleştirildi, bu sebeple kuleler hızlı ve düz bir şekilde yerle bir oldular."

Yanıt: Kulelerin çarpışma noktalarından itibaren çökmeye başladıkları kayıtlardan rahatlıkla görülebilir. Nükleer bombanın sadece kuleleri yıkacak şekilde ayarlanması ve yerleştirilmesi, hem de diğer ülkelere şok dalgalarıyla yakalanmayacak ve şehirde hissedilmeyecek şekilde patlatılması gerçekten akılları zorlamaktadır bu sebeple bu iddia geçersizdir. Dahası, nükleer bombaların toplam enerjisinin %5'i ölümcül olan iyonize radyasyon olduğu için, böyle bir bombanın patladığı bir bölgede, çok yüksek iyonize radyasyon oranlarının bulunması beklenir. Nagasaki'de patlatılan antik sayılabilecek atom bombası büyüklüğündeki bir atom bombası, arkasında ortalamada kilometre başına 1.8 Sievert iyonize radyasyon izi bırakacaktır. İkiz Kulelerin olduğu yerde yapılan incelemelerde böyle bir radyoaktiviteye rastlanmamıştır.

 

5) Bina 7'nin Yıkılması

İddia: "Bina 7'ye herhangi bir uçak çarpmadığı halde birden çökmüştür, bu da patlayıcıların kullanıldığına dair bir kanıttır."

Yanıt: Bir çatışmanın ortasındasında olduğunu düşünün ve arkadaşınız size doğru yürüyor. Ön tarafını görüyorsunuz, gayet iyi görünüyor. Ancak birden önünüzde diz çökerek yere yığılıyor. Bir bakıyorsunuz ki arkasında bir sürü mermi izi var. Arkasını görene kadar hiçbir şey anlayamadınız. İşte Bina 7'nin çöküşü de benzer şekilde gerçekleşmiştir. Ön tarafı neredeyse kusursuz görünürken (ki komplo teorisyenleri tarafından hep bu tarafına ait fotoğraflar paylaşılırken), Güney tarafı Kuleler'den aldığı darbelerle yaralanmış ve çökmesine neden olmuştur. Kuzey tarafındaki izleyiciler neler olup bittiğini anlamadan gözleri önünde kusursuz gibi görünen bir yapının yerle bir olmasını izleyip şaşkına dönmüşlerdir. 47 katlı olan Bina 7'de, Bina 1'den fırlayan parçalardan aldığı darbelerle en az 10 kat boyunca alevlerin yükselmesiyle en az 20 kata kadar bir açıklık oluşmuştu. Binadaki tüm insanların tahliye edilmesiyle birlikte itfaiyecilerin Bina 7'den çekilmeleri sebebiyle yangın devam etti ve sonunda bina daha fazla ayakta duramadı.

Açıklama: Soldaki fotoğraf Kuzey görüntüsüdür, komplo teorisyenleri genellikle bu cepheyi gösterirler. Sağdaki fotoğraf ise Güney tarafını (Kulelere bakan yüzü) yani asıl hasarın olduğu yeri gösteriyor.

 

6) Pentagon'a Saldırı

İddia: "Pentagon'a olan saldırıda oluşan hasarın bir uçakla olması imkansız, o tarz bir hasar için kasıtlı olarak bir füze atılmıştır, görüntülerde de füze olduğu bir gerçektir."

Yanıt: Uçuş 77 yerine Pentagon'a çarpan şeyin bir füze olduğu iddia edilse de olay yerine gelen ekip uçak parçalarını bulmuştu, fotoğraflarda da bunlar açıkça görülmektedir. Komplo teorisyenleri tarafından yayınlanan birçok fotoğraf, ortalığın temizlenmesinden sonra çekilen veya kasti olarak hatalı açılardan yakalanmış karelerdir. Olayı kaydeden video ise 6 kareden oluşup izlenildiği zaman bir füze kadar ince bir şeyin geçişi görülmektektir. Bu kadar az sayıda kareden oluşan bir videodaki cisimleri tam olarak algılamak son derece güçtür. Dahası, çarpışmadan evvel saldırıda kullanılan uçak, yine komplo teorisyenlerinin ısrarcı iddialarının aksine, yolun üzerindeki ışık direklerini devirmişti, oysa bir füze bunu yapamazdı. Oluşan hasarın bir uçağa göre küçük olduğu söylense de mühendisler hasarın boyutuna şaşırmamıştı. Saldırı sonucu 58 yolcu, 6 uçak görevlisi ve 125 Pentagon çalışanı hayatını kaybetti.

Açıklama: Devrilen ışık direklerinden ikisi.

Açıklama: Uçaktan kalan bazı parçalar.

 

7) Uçuş 93

İddia: "Uçuş 93 ya sağ salim iniş yaptı yada ABD hükumetine ait askeri jet tarafından vurularak düşürüldü."

Yanıt: Uçuş 93 de kaçırılan bir diğer uçaktı. Kayıtlara bakılırsa yolcular onları kaçıranlara karşı koymaya çalıştı ve hedefine varılmadan evvel uçak düştü. Uçağın sağ salim inmediğini toplanan parçalardan biliyoruz ve bir jet uçağı tarafından vurulmadığını da biliyoruz. Eğer niyetiniz daha fazla can almak ise, neden füze niyetine kullandığınız uçağı düşürmeye kalkarsınız ki?

 

8) NORAD

İddia: "NORAD (Kuzey Amerika Havacılık Savunma Komutası) rotasından sapan uçakları gidip durdurabilirdi ancak bunu yapmadığı için uçakların çarpışmalarına izin vermiştir."

Yanıt: 11 Eylül'den evvel Ekim 1999 tarihinde NORAD sadece bir kere Kuzey Amerika'da -herkesin kabin dekompresyonu yüzünden baygın olduğu- bir uçağın yolunu kesmeye çalıştı fakat uçak düştü, çünkü gönderilen F-16 uçağının kaza yerine varması 1 saat 22 dakika sürmüştü. Kısacası yolundan sapan bir uçağı hem tespit etmek hem de durdurmak için ona yetişmek kolay bir görev değildir ve 11 Eylül 2001 tarihinde bunu yapabilmenin bir imkanı yoktu. Üstelik uçakları kaçıranlar Hava Trafik Kontrolü yerini tespit edemesin diye alıcılarını kapatmaları onları durdurmayı daha da imkansızlaştırmıştı. NORAD, 11 Eylül saldırısına kadar sadece açık denizlerde (ADIZ, Hava Savunma Kimlik Bölgeleri) görev yapıyordu.

 

9) Muhabir Hatası

İddia: "Saat 11:07 iken CNN, Bina 7'nin saat 10:45'te çöktüğünü söylemişti ancak Bina 7'nin kendisi hala ayaktaydı."

Yanıt: CNN bu bilgiyi Reuters haber ajansından almıştı ancak alınan bilgi hatalıydı ve bu anlaşıldığında haberin kendisi geri çekildi. Muhabirlerin hata yapması gayet anlaşılır bir durumdur. Hatta aynı gün Forbes dergisi bakanlıkta bir bombalı aracın patladığını (ama herhangi bir patlama olmadı) ve CBS haberi de 8 tane uçağının ele geçirildiğini söylemişti (belirttiğimiz gibi sadece 4 uçaktı).

 

10) Larry Silverstein'ın İtirafı

İddia: "Dünya Ticaret Merkezi'nin müteahhidi olan Larry Silverstein Eylül 2002 tarihinde "Geri çekin" (İng: "Pull it") dediği için Bina 7 bilerek patlatıldı."

Yanıt: Sözün kendisi bağlam dışında kullanıldı ve "Aşağı çekin" (İng: "Pull it down") şeklinde algılandı. Larry yaptığı röportajda kayıp sayısının çok olduğunu ve bina çökebileceği için olay yerinde bulunan itfaiye ekipleri zarar görmesin diye geri çekilmelerini söylemişti. Eğer ortada gerçekten bir komplo olsaydı bile, herkesin izleyeceği bir röportajda böyle bir itirafın yapılması beklenemezdi.

 

11) Windsor Tower

İddia: "Madrid'de Windsor Tower gökdeleninde bir yangın çıktı ve 24 saat boyunca yandı ama hiçbir şekilde çökmedi. İkiz Kuleleri bu yapıdan daha güçlü olmasına rağmen çökmüşlerdir, demek ki patlayıcıların kullanıldığı açıktır."

Yanıt: İspanya'da (Madrid) 1979 senesinde inşa edilmiş ve 106 metreyi bulan ve 32 kattan (3 katı yer altında) oluşan Windsor Tower dönemin en yüksek gökdelenlerden biriydi. Ana taşıyıcıları beton kolonlardı ve çevresinde çelik kolonlar bulunuyordu. 2005'te 24 saat boyunca yanmasıyla 100'e yakın itfaiye görevlisi müdahalede bulundu. Yüksek ısıya maruz kalındığı için çevre emniyeti sağlandı ve yapının çökebileceğine dair endişeler duyuldu. "Çökmediği" iddia edilen bu yapı ise alevlerin sönmesinden birkaç saat sonra 17'inci katın üzerindeki çelik kolonların tümü daha fazla dayanamamasıyla betondan yapılı teknik katın üzerine çöktü (Alttaki fotoğrafa bakınız). Windsor Tower'a bir uçağın çarpmadığı gerçeğini de unutmayınız.

Açıklama: Yangından sonra kuleye ait fotoğraf.

 

12) Empire State Binasına Uçak Çarpması

İddia: "1945 tarihinde Empire State Binasına bir uçak çarptığı halde hemen onarıldı ve binada hiç çökme yaşanmadı, bu da açıkça gösteriyor ki uçaklar bir yapının çökmesi için yetersizdir"

Yanıt: Windsor Tower'ın aksine 28 Temmuz 1945 tarihinde Empire State Building olarak Dünya'ca tanınmış yapıya 1 yolcu ve iki pilot barındıran bir B-25 askeri uçağın çarpmasıyla talihsiz bir kaza yaşanmıştı. Ancak bahsi geçen iddialarda gözardı edilen bazı şeyler var; Bir B-25 uçağı ile bir Boeing 767 aynı şeyler değildir. Aldıkları yüke bağlı olarak (yakıt, yolcu, kargo vs) bir B-25 askeri uçağının ağırlığı 12 ila 18 bin kilogram arasında değişirken bir Boeing 767'nin ağırlığı 80 ila 180 bin kilogram arasında değişiyor. Bir B-25 uçağının maksimum hızı (türüne göre değişebilir) saatte 440 ila 505 kilometre arası iken, İkiz Kulelerine çarpan Uçuş 11'in hızı saatte 756 kilometre ve Uçuş 175'in hızı saatte 949 kilometreydi. Bir B-25 uçağının yakıt tankı 3686 litre dolabilirken, İkiz Kulelerine çarpan uçakların yakıt tankları 38,000 litrenin üzerindeydi. Aradaki diğer farklar ise uçakların boyutları ve Empire State Binası ile İkiz Kulelerin yapı strüktürlerinin farklılığıdır. Üstelik B-25 bir kaza iken, 11 Eylül'deki çarpışmalar planlı bir saldırıydı.

 

Son Söz

Bu tarz tartışmalı konularda konuya bütünüyle objektif bir bakış açısıyla yaklaşsınız bile Komplo Teorisyenlerini ikna etmeniz oldukça güçtür, çünkü sıkıkla "Bir de buna ne diyorsunuz?" şeklinde bir soru üstüne soru sorarak sizi köşeye sıkıştırma teknikleri geliştirebilirler. Şundan eminiz ki bu gibi sorular da akıllarda yer almaktadır; "The Simpsons televizyon serisinde 9/11 ile ilgili poster bir mesaj mıydı? Onca şey yanıp kül olmuşken teröristlerin pasaportları niye hiç etkilenmedi? Amerikan dolarını belirli bir şekilde bükünce neden 11 Eylül saldırısına dair şekiller görülebiliyor? Loose Change belgeselini izlediniz mi? Michael Moore'un Fahrenheit 911 belgeselini izlediniz mi? Tüm bu olaylardan önce basılmış olan İlluminati kartları birer öngörü müydü? Aaron Russo röportajı bir kanıt değil mi? Saldırıların olduğu gün Musevilerin işe gitmemeleri mi söylendi? Çöken betonun çoğu nereye kayboldu? Patlama sesi duyan görgü tanıkları hakkında ne düşünüyorsunuz? Uçuş numarası Q33 NY'yı Microsoft Word'e yazıp fontu Webdings'e çevirdiğimizde gizli bir bilgi mi veriyor? Ama çöküş şekli birebir kontrollü bir şekilde patlamış gibi görünmüyor mu?". Soru üstüne soru türetiliyor, birine cevap verseniz bile bir diğerine geçiliyor, ama belki de en dürüst cevap Noam Chomsky'den gelmektedir: "İnsanlar internette bir saatlerini geçirirek birden fizik bildiklerini sanıyorlar". Unutmayınız ki 11 Eylül olayı tarihte en çok fotoğraflanan ve kayda çekilen olaylardan biri olmuştur, tek bir kare bile bir komplo iddiasını destekleseydi bizler de aynı fikirde olurduk, çünkü gerçekleri önemsiyoruz.

Komplo iddialarını eleştirisel bir şekilde ele almak sizi herhangi bir ülkeye karşı sempatizan yapmaz yada hükumetlerin her açıklamalarına güvenebilecek kadar sığ düşünceli olduğunuzu göstermez. Eğer gerçeklere önem veriyorsanız her şeye karşı şüpheci bir tavır sergilemeniz gerekir ancak bunu bilimsel yöntemlerden ve mantıksal safsatalardan haberdar olarak yapmanızda fayda vardır, bu yüzden buna Bilimsel Şüphecilik (İng: Scientific Skepticism) adı verilir. Komplolarla ilgili şuradaki ve şuradaki iki yazımızı okuyabilirsiniz. Skeptic Magazine'in komplo teorileriyle ilgili PDF dosyasını da buradan indirebilirsiniz.

Unutmayınız ki bir komploda ne kadar çok insan yer alıyorsa doğru olma olasılığı da bir o kadar azalmaktadır. NASA'nın Apollo görevleriyle elde ettiği başarısında 400,000 kişinin emeği geçmişti ve tek bir kişi bile "Hayır, hepsini bir stüyoda çektik" demedi. Dünya'da milyonlarca doktor varken biri gelip "Kanserin gizli tedavisini saklı tutuyoruz, sadece zengin ve önemli insanlara veriyoruz" demiyor. Edward Snowden olayında görebildiğimiz gibi CIA ve NSA gibi kurumların sırları bile saklı kalamıyor. Bu sebeple 50,000'e yakın çalışanın olduğu bu binalarda herkes kontrollü patlayıcıların yerleştirildiğini izleyip ses çıkartmamaları biraz düşündürücü olmalı.

Görüldüğü üzere iddia sayısı çoktur ve eminiz ki okurlarımızın bazıları "yeterince ikna olmadım" düşüncesinde olabilirler, bu sebeple daha fazla bilgi arayışında olanlar için listelediğimiz kaynaklara bakmalarını tavsiye ederiz. Özellikle tekrar ve tekrar fotoğraflara ve çekilen görüntülere bakmanız tartışmaların arasında kaybolmak yerine binaların çöküşlerini kavramanızı daha da kolaylaştıracaktır.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. New York Architecture "World Trade Center" Sayfası
 2. Hearth "Know Temperature When Metal Goes Red" Tablosu
 3. Myles Power "Debunking 9/11 Conspiracy Theories" Youtube Serisi
 4. Rebel Media "9/11 Conspiracies Debunked By Explosive Expert" Videosu
 5. The Rubin Report "Conspiracy Theories with Michael Shermer" Videosu
 6. Debunking911 Sitesi
 7. Popular Mechanics "Debunking The 9/11 Myths: Special Report" Makalesi
 8. Snopes "Post No Bills" Makalesi
 9. Skeptic "9/11 Conspiracy Theories: The 9/11 Truth Movement In Perspective" Makalesi
 10. Skeptic "9/11 And The Science Of Controlled Demolition" Makalesi
 11. CSICOP "The 9/11 Truth Movement: The Top Conspiracy Theory, A Decade Later" Makalesi
 12. CSICOP "You Can't Handle The Truthiness: A Night Out With The 9/11 Truth Community" Makalesi
 13. The Atlantic "9/11: The Day Of The Attacks" Makalesi
 14. Wikipedia "Collapse Of The World Trade Center" Makalesi
 15. Wikipedia "9/11 Conspiracy Theories" Makalesi
 16. Wikipedia "Hijackers In The September 11 Attacks" Makalesi
 17. Wikipedia "Aaron Russo" Makalesi
 18. RationalWiki "Aaron Russo" Makalesi
 19. RationalWiki "Illuminati (Game)" Makalesi
 20. Skeptoid "The Twin Towers: Fire Melting Steel" Makalesi
 21. Skeptoid "World Trade Center 7: The Lies Come Crashing Down" Makalesi
 22. Skeptoid "The Pentagon and the Missile" Makales
 23. 911 Myths "Madrid Windsor Tower" Makalesi
 24. 911 Myths "Empire State B-25" Makalesi
0 Yorum